Havarijní stav silničáře nepálí

Havarijní stav silničáře nepálí
Jankovice Zprávy 11 / 08 / 2010

Silničáři starostu nevyslyší, silniční tepnu Jankovicemi neopraví, byť připouští, že je v havarijním stavu! Obyvatele obce na březích Jankovického potoka tudíž i dál čeká jízda po silnici, která byla vybudovaná krátce po druhé světové válce. Její rekonstrukci brání nedostatek peněz i jiné priority Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK).
„Silnice je v žalostném stavu už roky, rekonstrukci potřebuje jako sůl. Vždyť je prakticky původní, od roku 1946 se pouze zaplátuje,“ zdůraznil František Šimek, starosta Jankovic, který je přesvědčený, že na opravu vozovky právě dozrál čas. Obec totiž završila tříroční práce na plynofikaci, vodovodu a kabelové televizi i dalších slaboproudých rozvodech. „Už máme všechno v zemi, na řadu tak může přijít silnice,“ je přesvědčený Šimek.
Silnice třetí třídy v Jankovicích je zaplátovaná jako kalhoty, místy je už asfaltová, ale drtivou část stále tvoří kostkovice, která je hlavně za deště pro řidiče zrádná. „Jelikž už původní provedení bylo hodně laciné, rekonstrukce je nezbytná. Silnici totiž využívají i pěší a kolaři, pro které je místy nebezpečná,“ říká starosta. „Vždyť to není silnice, ale tankodrom. Ale Jankovice nikoho nezajímají,“ posteskl si jeden z domorodců.
A má skoro pravdu, ŘSZK totiž rekonstrukci průtahu Jankovicemi v žádném plánu oprav nebo investic nemá. „Stav silnice sice hodnotíme jako havarijní, nicméně v podobném stavu se nachází i celá řada dalších stejně zatížených silnic třetí třídy v kraji,“ říká Radek Berecka, provozně-technický náměstek ředitele ŘSZK. A proti Jankovicím hraje i nezpochybnitelný fakt, že silnice nepatří mezi úseky s velkou intenzitou dopravy. „Její oprava má tak při omezeném množství finančních prostředků v porovnání s jinými krajskými silnicemi logicky poněkud nižší prioritu,“ přikyvuje Berecka. Za posledních devět let, kdy je Zlínský kraj majitelem komunikace, na zásadnější opravu silnice čeká. ŘSZK jen zajišťuje lokální vysprávky, čímž zažehnává hrozbu neprůjezdnosti. „Co se týká případné rekonstrukce, příprava trvá zpravidla nejméně dva roky. Po zpracování projektové dokumentace by se silnice objevila v našem střednědobém plánu oprav,“ nastiňuje postup náměstek ředitele. Silničáře však do „zbraně“ povolá jen případná spoluúčast obce. „Jsme připraveni vyvolat s jejími zástupci jednání,“ vzkázal do Jankovic Berecka.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace