Historický kočár už zdobí skanzen

Historický kočár už zdobí skanzen
Foto: Slovácké muzeum
Kunovice Zprávy 11 / 06 / 2012

Historický pohřební kočár z roku 1890, který před třemi lety zakoupilo Slovácké muzeum Uh. Hradiště od města Kunovice, změnil adresu. Z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem absolvoval cestu do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, odkud se možná jednou vrátí k řece Olšavě.
„Stěhování si vynutily nedostatečné kapacitní prostory, majitel muzea Václav Obr potřeboval uvolnit místo. A tak jsme zajistili prostory ve valašském muzeu v přírodě, kde jej rovněž mohou obdivovat návštěvníci a turisté,“ vysvětlil Petr Číhal, etnograf Slováckého muzea.
Pohřební kočár z dílny pražské firmy Johann Schöppl převážel nebožtíky v Kunovicích ještě v šedesátých letech minulého století. Jenže pak skončil v márnici na hřbitově a chátral... „Už byl skutečně v dezolátním stavu, jeho zakonzervování a zrestaurování trvalo více než rok, ale výsledek stojí za to. Ve sbírce máme ještě jeden pohřební kočár, který je v depozitáři v Topolné, ale vůz z Kunovic je historicky hodnotnější,“ poznamenal Číhal, který se na převozu do Rožnova pod Radhoštěm podílel.
Jestli se kočár vrátí někdy do Kunovic, netuší. „Určitě by to bylo ideální, měli bychom jej pod větším dohledem. Ale je to otázka dohody mezi muzeem a městem,“ říká Číhal.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace