Hledáte střed světa? Jeďte do Rudic

Hledáte střed světa? Jeďte do Rudic
Foto: Il  /  Rudicemi prochází i zemská osa
Rudice Zprávy 07 / 05 / 2011

Když se na Uherskobrodsku zeptáte na střed světa, zcela jistě vás pošlou do Rudic. Důvodem, proč získala malá vesnička uprostřed lesů přezdívku Střed světa, je možná fakt, že z Rudic je to do každé z okolních vesnic stejně daleko. Přezdívka by se však dala odvodit také podle toho, že okolí Rudic je známé výskytem mnoha vzácných surovin. Už název Rudic a nedalekého Rudimova napovídá, že se zde už v dávné minulosti těžila železná ruda. Největšího rozmachu tu dolování zažilo roku 1830, kdy byla v nedalekých Bojkovicích otevřena huť.
„Do dneška jsou v okolních lesích znatelné stopy po těžbě. Les mezi Rudicemi a Nezdenicemi je plný propadlých štol, které Němci koncem druhé světové války narychlo zasypávali,“ vysvětluje Jiří Gavlas, starosta Rudic. Patrné jsou zde i menší haldy či žleby po výkopech. To však rozhodně není vše. Místní tu zasvěceně hovoří také o „naftových polích“. Voda v místních studánkách občas mívá podivný petrolejový zápach. „Co je pod povrchem, to nikdo jistě neví. Je ale pravdou, že se tu v šedesátých letech dělaly průzkumné vrty. Celá akce byla však utajená a jak rychle sem průzkumníci přijeli, tak zase odjeli. Výsledek jsme se už nedozvěděli. Občas někdo narazil na mastný pramen nebo zápach plynu a snad z toho ta pověst vznikla,“ myslí si starosta.
?Skutečnost, že na výskytu rudy v Rudicích je jistě něco pravdy, však dokazuje i jedna z místních minerálek. „Říkáme jí Hačůvka a je známá výraznou železitou chutí. Když ji povaříte, tak vám dokonce zhnědne,“ podotkl starosta.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace