Hlucká tvrz vysílá S.O.S., uzavření kulturní památky odvrátí 50 milionů
Foto: iDobryDen.cz
Hlucká tvrz, dominanta Hluku a centrum společenského i kulturního života ve městě, vysílá S.O.S. Technický stav kulturní památky z roku 1303 je žalostný, jedna havárie střídá druhou… I když rekonstrukce přijde skoro na 50 milionů korun, radnice už finišuje s výběrovým řízením. Stavaři se pustí do díla v dubnu, zůstanou celý rok.
„Topení, rozvody elektriky, vody, plynu, ale i kanalizace jsou v havarijním stavu. Objekt v některých částech vůbec nevytopíme kvůli odstaveným radiátorům, denně se nám ztrácí kubík vody a nikdo neví kam. Situace je opravdu kritická, až mi běhá mráz po zádech,“ svěřil se Martin Křižan, starosta Hluku.
Radnice přitom původně plánovala, že „jen“ vymění kotel, padesát let staré dveře, okna a zateplí půdu. Jenže během dvouletého projektování se relativně funkční ústrojí skoro 720 let staré tvrze rozpadlo jako domeček z karet… „Kotelna mezitím de facto vypověděla službu, zanáší se nám odpady a za hranicí životnosti jsou i toalety nebo kuchyň. Výjimku už nám nedají ani hasiči, kompletní rekonstrukce je zkrátka jediným východiskem,“ zdůraznil Křižan s tím, že dispozičně se hlucká tvrz nikterak nezmění. S jakýmkoliv bouráním totiž nesouhlasí památkáři. „Interiér ale projde razantní proměnou,“ podotkl starosta.
Projekt kromě odstranění zmíněných problémů počítá i s bezbariérovým přístupem nebo „oživením“ půdy. Bezbariérovost objektu ze začátku 14. století zajistí výtah, u čehož památkáři doslova skřípali zuby. „Jeho prosazení je malý husarský kousek, ale nakonec pochopili argumenty,“ usmívá se Křižan. Půdu stavaři připraví na budoucí půdní vestavbu, do které se možná jednou nastěhuje muzeum. V části už teď najde zázemí klimatizace a rekuperační jednotka. Proměny se dočká rovněž zadní prostranství od ulice Okluková a nádvoří, kde třeba letitou dlažbu nahradí nový přírodní kámen. V Hluku si pohrávají i s „kacířskou“ myšlenkou zastřešení nádvoří po vzoru zámku Světlov. Zatím však není na pořadu dne. „Uvidíme, třeba to časem vyjde. Zasklením bychom snížili energetickou náročnost budovy a zároveň nádvoří využili pro pořádání kulturních akcí nebo svateb,“ nastínil starosta.
Rekonstrukce „spolkne“ více než 50 milionů korun, přesnou cifru určí výběrové řízení. Radnice má zatím jistých 5 milionů z ministerstva životního prostředí na energeticky úsporná opatření, ještě ale čeká zprávu z ministerstva pro místní rozvoj. „Když uspějeme, očekávám dotaci až 20 milionů korun. Ať už ale dopadneme jakkoliv, rekonstrukci nestopneme. Je nevyhnutelná, v rozpočtu na část realizace peníze máme, zbylé náklady dokryje dotace, případně úvěr,“ uvedl Křižan.
Stavaři zahájí práce v dubnu, skončí do letní sezony 2023.