Hluk hledá místostarostu. Na rok se na radnici nikomu nechce

Hluk hledá místostarostu. Na rok se na radnici nikomu nechce
Foto: ilustr., web
Hluk Zprávy 15 / 08 / 2013

I když definitivní odpověď na otázku, kdo bude novým místostarostou Hluku, má dát až středa 28. srpna, už teď je jisté, že bude reprezentantem ODS. I když šance jsou pro všechny koaliční partnery vyrovnané, ODS, KDU-ČSL a sdružení Hlučané mají po odstoupení Davida Hájka z ODS po dvou mandátech, kromě občanských demokratů nikdo vlastního kandidáta nehledá. Důvod je prostý. Další obecní volby se uskuteční už za rok v říjnu a funkce místostarosty si v Hluku žádá plný pracovní úvazek. Jinými slovy - kvůli tak krátkému mandátu neztratí žádný rozumný zastupitel zaměstnání. „Nebyl by to pro nikoho na tak krátkou dobu dobrý job,“ vystihl situaci Radek Salanci, člen městské rady, zastupitel a současně místopředseda hlucké KDU-ČSL. Podobně se vyjádřil také Igor Dostal, lídr sdružení Hlučané a další ze členů městské rady. „O situaci jsme sice opakovaně diskutovali, ale kandidáta na volné místo nemáme,“ doplnil.
Je tady však ještě jeden důvod. Koalice po svém vzniku na podzim 2010 uzavřela dohodu, že právo na obsazení místa starosty i jeho zástupce bude mít po celou dobu volebního období vítězná strana. A tou je v Hluku ODS.
Kdo by tedy mohl Hájka nahradit? Občanští demokraté už údajně rozhodli, jméno ale oficiálně neoznámí dříve než 28. srpna. Podle nepotvrzených zpráv navrhnou hlasovat o Marii Plačkové, která v posledních volbách získala 765 hlasů a do zastupitelstva tak byla zvolena ze druhého místa, hned po starostovi Janu Šimčíkovi (925 hl.) „Pokud občanští demokraté Marii Plačkovou navrhnou, pro nás bude tato volba schůdná a nejspíš ji podpoříme,“ zformuloval názor nejužšího vedení Hlučanů Igor Dostal, který v městské radě sedí společně s Martinou Braunerovou, dvojkou poslední kandidátky.
Devětapadesátiletá Marie Plačková pracuje jako knihovnice. Je tedy placena městem a změna pracovního zařazení na jeden rok by pro ni nemusela být zásadní problém. „Co je ale nejdůležitější - patří k nekonfliktním a respektovaným zastupitelům, je členkou rady a dobře se orientuje v kultuře. A Hluk má rozjeté dvě důležité akce spojené s kulturou. Jde o premiérovou Jízdu králů v roce 2014 pod záštitou UNESCO a také o dokončení rekonstrukce víceúčelové haly pro sport a kulturu,“ řekl Igor Dostal.
Marie Plačková svoji případnou kandidaturu nepotvrdila ani nevyvrátila. Na dotaz, jestli by funkci přijala, odpověděla: „Není dobré předbíhat událostem. Nebudu se proto vyjadřovat předem,“ řekla.
Je také možné, že Hájek nakonec zůstane v úřadu ve funkci neuvolněného místostarosty, který by pracoval do nadcházejících voleb zadarmo. „Vím, že současná situace je pro ODS komplikací. Asi se bude těžko hledat a zapracovávat někdo, kdo tady bude pracovat do října 2014, tedy do příštích obecních voleb. Tím člověkem bych snad mohl být já. Uvidíme, jak se ODS rozhodne. Nic se však nemění na tom, že mandát skládám ve středu 28. srpna,“ prohlásil už dříve v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.
Místostarosta v demisi David Hájek oznámil svoji rezignaci už v polovině července. Vzal na sebe vinu v případu prodeje městských parcel, které získal podnikatel a zastupitel za Věci veřejné Šimon Pachl. Ten si nakonec nekoupil jen tři pozemky, které bez smlouvy s městem užíval, ale také dvě parcely, jež stejně jako on dlouhodobě spravovali jeho sousedé. Ti však údajně o chystaném prodeji nic nevěděli, třebaže byl řádně oznámen na úřední desce. Celou transakci měl na starosti právě David Hájek.
Místostarostův odchod strhl k zásadní reakci starostu Jana Šimčíka. „Prodej pozemků není v rozporu se zákonem, tady jde o morální problém. Rada proto požádá o usnesení, podle kterého by měl Šimon Pachl prodat pozemky sousedům za cenu, za kterou je získal,“ prohlásil Jan Šimčík, starosta Hluku.
„Jak bude hlasování vypadat, to vůbec nedokážu odhadnout. Na místě bude jedenadvacet zastupitelů a reakce jsou nevyzpytatelné,“ shrnul Radek Salanci.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace