Hluk umístí sedm kamer

Hluk umístí sedm kamer
Foto: il.
Hluk Zprávy 17 / 11 / 2011

I když čekání trvá už dlouhých devět let, v Hluku se stále nevzdali myšlenky zvýšit bezpečnost v ulicích za pomoci bezpečnostních kamer. „V průběhu příštího roku se snad už dočkáme,“ říká starosta Jan Šimčík.
I když je optimistou, v živé paměti má nezdar ze začátku loňského roku. Hluk tehdy společně s Uherským Ostrohem usiloval o dotaci z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR - Slovensko 2007-13. Cílem bylo získat sedm kamer. Stejné je to i letos, kdy je ve hře dotace za bezmála milion korun přes výzvu programu „Bezpeční susedia“. „Kamery by se tak mohly objevit na náměstí J. A. Komenského, u koupaliště, sportovní haly a městské tvrze,“ vypočítal David Hájek, místostarosta Hluku.
Ostroh, kde stále funguje pouze jedna kamera, se tentokrát ke slovenské výzvě nepřipojí. Slova dnes už bývalého starosty a současného zastupitele Vlastimila Vaňka stále platí. „Určitě bychom chtěli doplnit ještě alespoň jednu kameru do centra města, patrně někde u zámku. Zájem máme i o online kameru, jež by sloužila k vysílání přenosů ze společenských událostí, které by si lidé mohli pustit prostřednictvím internetu,“ vysvětloval loni Vaněk. Současný místostarosta Ivan Klauda dodal, že k jedné kameře, která hlídá centrální náměstí Svatého Ondřeje, by mohla přibýt kamera na vlakovém nádraží. „Oslovili jsme České dráhy s tím, že bychom zaplatili pořízení i instalaci nové kamery, která by se napojila na bezpečnostní systém hlídání dráhy. Nemuseli bychom se tak starat o obsluhu,“ řekl Klauda s tím, že nádraží v Ostrohu patří k problémovým lokalitám. „Ztrácejí se tam často jízdní kola, kamerový systém by tam byl velmi platný. Ze strany drah ale ani po delší době, která trvá už tři a čtvrt roku, nepřišla žádná odezva…“
Jedna kamera na město se čtyřmi a půl tisíci obyvateli je málo. „V naší obci máme sedm kamer, všechny jsou na budově obecního úřadu,“ sdělil Miroslav Dula, starosta sousedního a pokud jde o počet obyvatel polovičního Moravského Písku.
Hluk o dotaci, která dokáže pokrýt devadesát procent nákladů, žádá společně s obcí Nemšová. „Předpokládáme, že výsledek budeme vědět do konce letošního roku. Samotná instalace pak může být rychlá. Jde o bezdrátové spojení přes wi-fi,“ upřesnil místostarosta Hájek.
V tomto záměru je radnice výjimečně zajedno i se správci a diskutujícími na webu Hlucký gůgl, který práci radnice často kritizuje. V anketě na adrese http://hluckygugl.mypage.cz/ je 61 procent ze 131 hlasujících pro zavedení kamer. Čtyřiatřicet procent říká „ne“, zbývajících pět procent „neví“.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace