Hluk změní centrum. Vrátí se socha, možná přibude fontána

Hluk změní centrum. Vrátí se socha, možná přibude fontána
Foto: sal  /  Hluk plánuje několi změn, ty největší v okolí místní Jednoty
Hluk Zprávy 28 / 11 / 2013

„Prosím, kudy do centra? Centrum? A co tím vlastně myslíte?“ Podobné dotazy budou v Hluku možná už brzy patřit minulosti.
Ale popořádku: Ve městě bez klasického centrálního náměstí považují za střed nejbližší okolí obchodního centra, kam kvůli nákupům nebo cestě ke stání autobusů míří stovky lidí. Proto ani nepřekvapí, že impuls k proměně „centra“ dala Jednota. „Její zástupci požádali o vybudování parkovacích míst ve vlastní režii. V reakci na to jsme si nechali od studentů architektury ze Žiliny vypracovat návrhy na téma, jak by změnili podobu středu města,“ říká hlucký starosta Jan Šimčík. „Jenomže většina budoucích architektů by naopak parkování vytlačila jinam a problém by se kupředu nehnul. A tak jsme hledali dál.“
Město nakonec oslovilo pražský ateliér Simony Švecové, která už jeho radě předložila čtyři návrhy. Architektka z nich nyní vybere to nejlepší a do konce listopadu vypracuje verzi, kterou dostanou zastupitelé ke schválení už 11. prosince. Pokud nebudou vážné připomínky, Hluk by střed města chtěl za podpory evropských fondů změnit nejpozději do roku 2017. Nakolik by projekt přišel, to zatím nelze odhadnout, projekt je dosud bez finanční studie.
Co všechno by se mělo změnit?
Podle starosty Šimčíka se chystá zásadní změna. „Například současné ostrůvky zeleně před Jednotou by zcela zmizely. Naopak by přibylo stromů. Autobusy na zastávky u obchodů a naproti ke škole by jezdily na zálivky z cesty. Současné parkování u kostela by zcela skončilo. Více parkovacích míst by naopak přibylo na protilehlé straně,“ vybírá z dosud předložených návrhů Simony Švecové starosta Jan Šimčík. A pokračuje: „Vjezd na parkoviště u Jednoty by se zjednosměrnil, nejspíš by se najíždělo směrem k Jednotě a výjezd by se vybudoval u obecní hospody. Samozřejmostí je nový mobiliář s veřejným osvětlením, které nám rychle dosluhuje.“
Na nový systém parkování by město nejspíš reagovalo zavedením parkovacích hodin. „Hodina stání by mohla být zdarma, uvidíme,“ podotkl Jan Šimčík s tím, že řidičům potřebujícím parkovat déle kvůli zaměstnání či prodloužené návštěvě lékaře by vyšla vstříc Jednota vlastními prostory za budovou prodejny. „Navíc by se lidem otevřel průchod chodbou přes Jednotu,“ upřesnil starosta.
U kostela se počítá s vybudováním klidové zóny. Nejspíš do míst naproti staré školy se má vrátit replika sochy svatého Floriána. Ta původní, pískovcová, se totiž rozpadla… „Možná necháme vybudovat i vodní prvek,“ doplnil Jan Šimčík.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace