Hluk zrušil školu. Půjde k zemi a otevře pohled na tvrz?

Hluk zrušil školu. Půjde k zemi a otevře pohled na tvrz?
Foto: Ilustrační foto  /  Stará škola může v případě stržení přispět k nové podobě městského centra a zviditelnit tvrz v pozadí.
Hluk Zprávy 02 / 09 / 2019

Dnešní start nového školního roku se v Hluku zapíše do městské kroniky. Město definitivně ukončilo provoz staré školy u hlavního tahu, všechny čtyři třídy prvního stupně se přesouvají do školní budovy vedle radnice. Ta má za sebou zásadní změnu. Od loňského podzimu až do začátku letošních prázdnin tady v půdní vestavbě vznikaly tři nové specializované učebny fyziky, jazyků a výpočetní techniky. Škola se tak začne poprvé starat pouze o jednu budovu.
„Investici za bezmála 23 milionů korun zmírní evropská dotace, která by v plné výši měla zaplatit devadesát procent nákladů. Dotaci už máme potvrzenou, ale zatím nelze vyloučit penále nebo krácení částky. Na peníze tak ještě čekáme,“ upozornil starosta Martin Křižan.
Otázkou zůstává co se starou budovou, ve které vznikne provizorní školní sklad, a minimálně ještě dva roky do ní budou docházet děti ze šesté třídy mateřské školy.
„Zatím v tom nemáme jasno,“ říká otevřeně starosta. „Jednou z variant je i zboření budovy, čímž by se otevřelo prostranství pro vznik náměstí. Oponenti tohoto záměru tvrdí, že by se zvýšila prašnost a hlučnost. Existují také kompromisní řešení v podobě částečného zboření školy a její úpravy,“ přibližil Martin Křižan.
Úvahy o zboření staré školy nejsou nové. „Už v minulosti, když jsme projektovali novou podobu náměstí, padl mezi odborníky návrh, že když už nemůžeme mít páteřní náměstí při hlavní cestě, tak bychom si ho mohli vybudovat kolmo. Tedy od hřbitova směrem k hlavní cestě a dnes poněkud schované tvrzi. Náměstí by se celé odkrylo a tvrz by se proměnila v podstatnou dominantu Hluku,“ řekl už dřív pro DOBRÝ DEN starosta Martin Křižan.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist