Hnízdo přijde na 770 tisíc! A čápi se možná nevrátí...
Foto: iDobryDen.cz
Komín základní školy ve Starém Městě jde k zemi, dělníci jej rozebírají cihlu po cihle. A současně mizí také hnízdo čápů, kteří na něm každoročně trávili jarní a letní měsíce. I když radnice ptačímu elegánovi postaví náhradní hnízdo za 770 tisíc korun, není vyloučené, že jen vyhodí peníze z okna…
I ornitologové totiž varují, že čápi se možná nevrátí… Šance je padesát na padesát. Zásadní roli hraje výška vytipovaného místa a směr, kterým přes něj proudí větry. Ale jelikož sloup postavíme v blízkosti původního komínu, podmínky se nezmění, takže snad na jaře zahnízdí, prohlásil zkušený ornitolog Květoslav Fryšták z odboru správy majetku a životního prostředí ve Starém Městě. Za nový 20 metrů vysoký ocelový sloup radnice zaplatí 770 tisíc, za stejnou sumu by přitom třeba opravila chodníky v ulici Bratří Mrštíků… Jde o šílenou investici, možná si někdo zabrble a budeme pro smích, když čápi nepřiletí, ale nikdo ze zastupitelů neprotestoval. A navíc není vyloučené, že zahnízdí třeba až napřesrok, reagoval Josef Bazala, starosta Starého Města.
Školáci sledují život čápů od roku 2016, kdy za pomoci dotace ze Zlínského kraje nakoupili kamerový systém a ochránci přírody vybavili dvě mláďata speciálními GPS batůžky, které zaznamenávají přesnou polohu jejich pohybu. Škola čápi skutečně žije, žáci je sledují na velké obrazovce na chodbě, od zahnízdění přes kladení vajíček až po vyvádění mláďat, prozradil Jan Zábranský, ředitel školy. I proto je výstavba náhradního hnízdiště samozřejmostí, bez ohledu na finance. Štěstí, že přerozdělování daní obcím přeje, jinak bychom asi instalování sloupu hodně zvažovali, poznamenal Bazala.
Otázkou ještě zůstává, jak se radnice popere s padajícím trusem, který už nezachytí střecha. Když jsme kotelnu bourali, střecha byla pokrytá vrstvou trusu. Teď všechno poletí dolů na zem, kde chodí děti. Uvidíme, co ukáže čas, případně vsadíme na nějaký kryt, zamýšlí se Bazala.