Holomňa začíná naplňovat nový rybník i tůně

Holomňa začíná naplňovat nový rybník i tůně
Foto: OÚ Drslavice  /  Pohled z ptačí perspektivy.
Drslavice Zprávy 18 / 12 / 2019

Potok Holomňa, déšť a sníh mají do příštího jara postupně naplnit hektarový rybník a tůně, které letos vznikly nad Drslavicemi. Nové vodní plochy jsou součástí suchého poldru, jenž má obec ochránit před bleskovými povodněmi. Pokud jde o hráz, ta je 400 metrů dlouhá a čtyři metry vysoká. Firma si se stavbou pospíšila, původně mělo být hotovo až k poslednímu červnu 2020, práce však finišují už nyní. Součástí nového areálu, který bude kromě ochrany obce před velkou vodou plnit také roli odpočinkového areálu, jsou i asfaltové cesty v délce 1,2 kilometru. Zajímavostí je, že i když se jedná o historickou investici, obec ze svého neutratí ani haléř. Rekordní náklady za 26,3 milionu korun zaplatí do poslední koruny Státní pozemkový úřad.
I když jsou stavbaři přesvědčeni o tom, že se vodní plochy naplní do března, dílo by se mělo do užívání obce předat na přelomu března a dubna, nakonec může být všechno jinak. Holomňa, přítok Olšavy, totiž nepatří k tokům se silným proudem. „Samozřejmě je otázkou, za jak dlouho se rybník a tůně naplní. Je ale určitě dobře, že stavba končí ještě na podzim. Dílo tak bude moci využívat deštivého počasí a snad i sněhu,“ poznamenal Rostislav Mihel, starosta Drslavic.
V okolí nového areálu nebude platit zvláštní režim. Snahou obce je, aby se zklidnila doprava. „Chceme místo proměnit v klidný a nerušený biokoridor, který by rádi navštěvovali pěší, bruslaři, cyklisté a maminky s kočárky,“ přeje si starosta Mihel.
Avšak poldr není v obci jedinou letošní novinkou. Nedávno tady skončily práce na rozšíření chodníku od železničního přejezdu až po průmyslovou zónu. U sportovního areálu je nové parkoviště pro jedenadvacet aut, chodník nasvěcují nové lampy. S těmito investicemi za několik milionů pomohlo Drslavicím zlínské hejtmanství a prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj také Unie.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace