Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí
Foto: zde  /  Lipov slavil - Vysvěcení obecních symbolů, znaku hasičů a budovy místní základní školy se dočkali v horňáckém Lipově. Obec tím slavila hned několik výročí připadajících na letošní rok.
Lipov Zprávy 16 / 07 / 2008

Obec si připomněla 650 let od první písemné zmínky, slavili hasiči, zahrádkáři i soubor Lipovjan

Zřejmě největší oslavy v historii obce mají za sebou obyvatelé Lipova. Při příležitosti 650. výročí první písemné zmínky o obci připravili třídenní slavnost, při níž se dostalo i na další jubilanty. Magnetem oslav bylo vysvěcení místní základní školy, která se zároveň dočkala nového hřiště.
„Oslavy výročí první písemné zmínky o naší obci bereme velmi vážně, a to tím spíše, že v letošním roce slaví své výročí i Lipovjan, zahrádkáři a hasiči. Přichystali jsme proto obsáhlý program, který zahájila výstava obrazů Milana Rašky a ukázka rukodělných prací a výšivek, které vytvářely naše ženy,“ uvedl starosta Lipova Ladislav Franta, který návštěvníky lákal k prohlídce místní základní školy, která v posledních letech prošla natolik výraznou rekonstrukcí, že se dá hovořit až o její úplně proměně.
„Vyměnilo se tady prakticky úplně všechno: rozvody elektřiny a plynu, udělaly se nové omítky, střecha, postavily se dvě nové tělocvičny, vznikly moderní učebny chemie a fyziky a třeba také jazyková učebna, která je chloubou naší školy. Dnes jsme navíc otevřeli i nové hřiště, takže se dá říci, že už zbývá jen výměna některých lavic a nábytku a udělat nové hřiště pro školku a je z toho nádherný areál,“ přiznal ředitel ZŠ a MŠ Jaromíra Hlubíka Jiří Šácha.
    Důvod k oslavám měla nejen škola a obec, ale také například místní hasiči. „Při mši svaté byly vysvěceny nejen obecní symboly, ale také znak našich hasičů, kteří letos slaví své stodvacáté výročí,“ přiznal Franta, který inicioval i vznik pamětní publikace a multimediálního nosiče.
    „Inspirovali jsme se v Kuželově, kde před nedávnem slavili také své kulatiny. Oslovili jsme proto autora knihy o naší obci, který ji zpracoval již v roce 1976, aby ji přepracoval tak, aby zahrnovala i vývoj v posledních třiceti letech. Společně s ostatními se do ní pustil s vervou a tak vznikla publikace nazvaná U nás v Lipově. Zároveň jsme vydali i DVD, na kterém je zachycen život i v audiovizuální podobě,“ doplnil starosta.
Nosným jménem oslav bylo jméno Jaromíra Hubíka, po němž byla před třemi lety škola pojmenována. Obec tím chce připomenout svého odbojáře, který bojoval proti nacistům a poté učil na místní základní škole.

TOPlist