Hospoda je dočasně pryč, přibude sál

Hospoda je dočasně pryč, přibude sál
Foto: ara  /  Místo štamgastů jsou dnes uvnitř prakšické hospody stavební dělníci
Prakšice Zprávy 09 / 03 / 2016

Zajít si večer na „jedno orosené“, to je dnes v Prakšicích problém. Přesněji, až do konce léta se budou všichni milovníci piva muset spokojit s návštěvou baru na místním hřišti nebo se svého oblíbeného nápoje zříct. Místo cinkání skleniček dnes v restauraci vedené v obecním majetku jako „kulturní dům“ buší kladiva a sbíječky. „Rekonstrukce budovy je v plném proudu, restaurace musela skončit,“ říká k dlouho plánované obnově starosta Josef Hefka.
Obec, která objekt se sedmi půdními byty pod střechou vlastní, se rozhodla k zásadní proměně. „Jak se říká, kámen na kameni uvnitř nezůstane. Vůbec nejzásadnější změnou je však přístavba sálu pro asi padesát lidí,“ pokračuje starosta. „Část bývalé restaurace bude součástí sálu, který ale bude samostatnou přístavbou. V získaných prostorách vznikne zázemí pro sál. Součástí změn je také vybudování sociálních zařízení a malé kuchyňky.“
A proč to všechno? V Prakšicích si vlastních prostor užívají jen dobrovolní hasiči. Folkloristé a spolky dosud o místech pro společná setkávání jen snili. „To se však brzy změní. Nový sál dá všem dostatečný prostor. Navíc ho budeme moci pronajímat také lidem k oslavám,“ přiblížil záměry Josef Hefka.
Stavebníci obci slibují dokončení do 31. července, hotovo přitom může být ještě dřív. „Raději ale počítáme se smluvním termínem. Nechceme nic uspěchat,“ podotýká starosta s tím, že celkové náklady by měly dosáhnout až pěti milionů korun. „Usilujeme ještě o dotaci ze zlínského hejtmanství, která by mohla zaplatit alespoň práce uvnitř budovy. Ve hře je až padesátiprocentní podíl. Snad uspějeme,“ přeje si Josef Hefka.
Kompenzace ušlého zisku pro podnikatelku, která měla restauraci do konce minulého roku v nájmu, není v plánu. Ani nemůže, protože obec měla uzavřenou smlouvu na dobu určitou. „Jestli se poslední nájemce do obnovené restaurace vrátí, nevíme. Nový provozovatel vzejde z veřejné nabídky, kterou teprve vypíšeme,“ upozornil starosta. „Jisté je pouze to, že nový sál nebude součástí nájemní smlouvy. Zůstane kompletně pod správou obce.“

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist