Hotel pro psy čekají pravidelné kontroly! Je továrnou na veřejné peníze?

Hotel pro psy čekají pravidelné kontroly! Je továrnou na veřejné peníze?
Foto: Ilustrační foto web, KOLÁŽ DOBRÉHO DNE  /  Brodští zastupitelé odsouhlasili pravidelné kontroly v havřickém Hotelu pro psy, se kterým má město už od roku 2006 smlouvu o umístění odchycených psů. I když zaběhnutých psů dramaticky nepřibývá, náklady za péči jsou stále vyšší. Některým členům zastupitelstva je to „krajně podezřelé“ i přesto, že městský audit nic nekalého neprokázal.
Havřice, Uherský Brod Zprávy 03 / 03 / 2019

Jak byste nastavili kontrolu faktur, které Hotel pro psy v Havřicích předkládá městu Uherský Brod? Městská policie vozí na základě smlouvy o umístění zaběhnutých psů zhruba polovinu z odchycených zvířat právě do hotelu stojícího u hlavní silnice. Po třinácti letech spolupráce prosáklo, že taková banalita, jakou je další kontrola přivezených psů, chybí. A to je také důvod, proč po ní dnes volá kontrolní výbor zastupitelstva. Pikantní je, že až do letoška to nikdo veřejně neřešil. Jinými slovy, město vyplácí ročně stále vyšší částky za služby, které si nedokáže pohlídat.
„Nikdo nikdy nic nezkontroloval. Přitom ve smlouvě je jasně zakotveno, že hotel musí vynaložit maximální snahu o návrat psa k majiteli, případně ho umístit do pěstounské péče. Jak se ale lidé dozvědí, že jejich pes je v psím hotelu, když tento na internetu nevyvíjí žádnou aktivitu? Přitom platíme stále víc,“ diví se zastupitel Ivan Láska, který na problém poukázal na únorovém jednání zastupitelstva.
V roce 2006, kdy si město objednalo službu poprvé, odešlo z pokladny přesně 124 637 korun. Výrazný nárůst pak nastává od roku 2014 a trvá dodnes. Zatímco v roce 2014 se jednalo o 273 tisíc, o rok později to bylo 299, další rok 330, pak 371 a loni už 380 tisíc korun. Letos by město mělo platit 400 tisíc korun.
Podle zdroje DOBRÉHO DNE údajně nejde o náhodu. Tvrdí, že v pozadí byznysu stojí syn majitelky psího hotelu Dalibor Jiříček, který se právě v prvním smluvním roce stal radním města. Ve funkci vydržel dvanáct let. „Dlouhodobě také působil jako městský strážník, ta vazba musí být každému jasná. Copak se až do roku 2014, kdy od policie odešel, nejednalo o jasný střet zájmů? Jenomže v Brodě to nikomu nevadilo,“ řekl zdroj na adresu bývalého radního.
Dalibor Jiříček se tím, že s provozem matce pomáhá, nikdy netajil. „Ano, pracoval jsem u městské policie a nyní matce stále pomáhám,“ říká otevřeně. A strikně odmítá jakékoliv pochybnosti o fakturaci. „Jestli někomu chybí kontrola, tak mně ne. Krajská veterinární správa má o umístěných psech veškeré záznamy, stejně jako je má městská policie v Uherském Brodě. Navíc její velitel chodí do hotelu před fakturovacím obdobím na kontroly. Že je vše v pořádku, to potvrdil také nedávný audit,“ je si jistý Jiříček.
„Ano, papírově je vše v pořádku. Já jsem poslal v letošním roce do hotelu na kontrolu městskou auditorku, která neshledala rozdíly mezi stavem papírovým a fyzickým počtem psů,“ odpovídá starosta Ferdinand Kubáník. Zároveň ale dodává, že nemá odpověď na otázku, proč město dosud nemělo zájem na tom, aby si skutečný stav psů v útulku fyzicky zkontrolovalo. „Na to nedokážu odpovědět,“ přiznal starosta.
Za nejasnou lze označit také návaznost dvou smluv, které město s Hotelem pro psy dosud uzavřelo. Proč? „Provozovatel vypověděl první smlouvu v roce 2015 sám s odůvodněním, že mu přestávají stačit peníze na provoz. Následně byl jediným, kdo se přihlásil do nového výběrového řízení. Pak se náklady mírně navýšily,“ sdělil zastupitel Patrik Kunčar, který v roce 2016 podepisoval novou podobu smlouvy coby tehdejší starosta. Naproti tomu Jiříček tvrdí, že původní dokument nevypověděla ani jedna strana. „Já jsem pouze město písemně upozornil na fakt, že chceme změnit ceny. Pak už následovalo výběrové řízení,“ prohlásil.
Plné otazníků je zatím i poslední nařízení zastupitelstva, které uložilo svému kontrolnímu výboru zmocnit dva členy k pravidelným kontrolám hotelu. Jednou za měsíc mají úředníci zjistit skutečný stav umístěných zvířat a výši fakturace. „V tom případě požádám o úpravu smlouvy. Protože nikdo se mi v soukromé firmě nemůže jen tak procházet a něco kontrolovat,“ upozornil Dalibor Jiříček. Starosta Kubáník k tomu řekl, že bude usilovat o to, aby aktualizovaná smlouva zajistila veřejnou kontrolu umístěných psů. V dodatku pak chce mít třeba klauzuli, která hotelu nařídí umístění informací o odchycených psech na jeho webu, a taky „odstavec“, na jehož základě bude možná nepravidelná kontrola třetími osobami pověřenými městem.
A jak je to se zatoulanými psy ve slovácké metropoli Uherském Hradišti? Tady s transparentností žádné potíže nemají. „Loni jsme odchytili 79 psů, které převzal dočasný psí útulek společnosti Hrates. Jedná se o číslo, které zhruba odpovídá ročním průměrům,“ přibližuje Vlastimil Pauřík, velitel městské policie. „Pes u nás zůstává maximálně čtrnáct dnů. Pokud se nezjistí majitel nebo se nenajde zájemce, pes je předán Domovu pro zvířata v Bulharech u Břeclavi. Za jeden den pobytu účtujeme městu Uherské Hradiště 40 korun,“ dodal Jiří Klíma, ředitel Hratesu. Hotel pro psy v Havřicích má od Brodu zajištěno 80 korun.

banner
autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist