Houšť opouští Charitu a vzkazuje: Neztratím se!
Foto: iDobryDen.cz
Už střihá metr, s kariérou ředitele Charity Uherský Brod se rozloučí za pět dní. Třiašedesátiletý Petr Houšť skončí 30. dubna po dlouhých patnácti letech, pomyslnou štafetu předá Mileně Marečkové, která vyhrála výběrové řízení. I když chtěl ještě pokračovat, zůstává nad věcí a těší se na další životní výzvy.
„Ještě se necítím vyhořelý, chtěl jsem pokračovat v rozdělené práci a projektech. Když jsem ale požádal arcibiskupa Jana Graubnera o setrvání ve funkci, nebylo mi vyhověno a v konkurzu jsem neuspěl. Zřizovatel má právo si vybrat, rozhodnutí respektuji,“ prohlásil na rozlučku Houšť, který do křesla ředitele usedl 1. března 2007. Končí tak přesně po 15 letech a dvou měsících. Důchodový věk dovršil 14. dubna.
Houšť se vyučil prodavačem, dlouho pracoval jako vedoucí prodejny a následně sedmnáct let podnikal v obchodní činnosti. Jenže postupně cítil, že jen s výučním listem se dál neposune, takže začal studovat. Dodělal si střední školu, vystudoval dvě vysoké školy a v roce 2007 se postavil do čela uherskobrodské Charity.
Když přišel, organizace měla 150 zaměstnanců, kteří zajišťovali 15 sociálních služeb. A dnes? 225 zaměstnanců nabízí klientům 25 různých služeb - sociálních, zdravotních i komerčních.
„Realizovali jsme spoustu investic a oprav, za 35 milionů korun otevřeli komunitní centrum v Uherském Brodě a obměnili vozový park, který aktuálně čítá 42 aut. Charita je kolos, který by však nefungoval bez skvělých lidí, kterými jsem byl po celou dobu obklopen,“ smekl před kolegy Houšť, kterého rovněž těší minimální fluktuace personálu.
„Zaměstnancům totiž nabízíme zajímavé benefity, určité pracovní výhody, ale i vzdělávání nebo pomoc při řešení osobních a rodinných problémů. Zázraky neumím, ale když můžu, vždycky rád pomůžu,“ připomněl angažovanost nad rámec ředitelských povinností. A že je za ním vidět kus práce? „To je přece normální, navíc jsem za to placený,“ reagoval skromně Houšť, kterého těší, že uherskobrodská Charita pomáhá i nad rámec povinností.
„Jako jediný poskytovatel sociálních služeb jsme smluvním partnerem Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje. Pomáháme při mimořádných situacích, třeba při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, při po povodních nebo tornádu, ale i uprchlíkům z Ukrajiny. Máme vybudovaný tým, sklady, auto a pořádáme ročně dvanáct různých sbírek. Každý rok získáme 15 až 20 tun materiální pomoci,“ dodal Houšť.
I když už v pátek přijde do práce naposledy, zorganizoval ještě 8. ročník benefiční degustace vína, dokončuje tři projekty a před schválením jsou další dva za více než 40 milionů korun.
O svou budoucnost strach nemá. I kdyby zůstal bez práce, nudit se nebude. Má velkou rodinu, je kapelníkem dechové hudby Straňanka, vedoucím mužského pěveckého sboru a už dvacet let organizuje festival dechových hudeb ve Strání. V září příštího roku navíc začne přednášet na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. „Zkouším štěstí ve výběrových řízeních, uvidím, jestli někdo o mé služby projeví zájem. Zatím nic nemám, ale nehroutím se. Maminka říkávala: Pán Bůh ví, co dělá. A toho se držím,“ dodává s úsměvem Houšť.