Hradba 2016. Návod, jak zvládnout krizi na hranici
Foto: ilustr. web
Manévry u hranic s Rakouskem? Nic neobvyklého a vzhledem k tomu, že Vláda České republiky uvažuje v rámci řešení migrační vlny o znovuzavedení hraničních kontrol, je možné, že nezůstane jen u dvou cvičení. Zatímco na podzim se 500 policistů a 300 vojáků zaměřilo na nacvičení nejvyššího stupně zajištění státní hranice, na začátku března si složky integrovaného záchranného systému prověřovaly zvládnutí přílivu migrantů.
Dvacítka běženců zadržená na hranici mezi Rakouskem a Českou republikou - to byl námět cvičení Vlna, které se uskutečnilo přímo na hraničním přechodu v Mikulově. Cvičení mělo za úkol prověřit situaci, kdy by opět došlo k zavedení kontrol na státní hranici a kdy by větší množství migrantů přešlo z území Rakouska do České republiky, přibližuje cvičení Eliška Holešinská Windová, mluvčí Jihomoravského kraje.
Pokud k zavedení kontrol dojde, na moravské straně hranice vzniknou takzvané hotspoty. Tedy registrační místa pro policisty, kde budou zjišťovat totožnost běženců za pomoci snímání otisků prstů a účel jejich cesty. Policisté si v rámci cvičení ověřili, jak těžké je zjistit, jestli běženci už někde požádali o azyl nebo jestli tak hodlají učinit až v České republice. Během cvičení museli zadokumentovat všechny osoby a připravit identifikační pásky s přidělenými čísly. V hotspotech probíhaly i osobní prohlídky na přítomnost zbraně, doplnila mluvčí s poznámkou, že v komparsu byli studenti střední policejní školy z Brna. Cvičení Vlna na hranicích České republiky a Rakouska jen vítám. Dáváme tím jako jasně najevo, že bezpečnost státu i jeho občanů je jednoznačnou prioritou. Naše státní hranice nebyla, není a nebude děravá jako řecký či italský ementál, evropské i české právo na hranici České republiky platí pro všechny bez výjimky, komentoval cvičení hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Do březnového cvičení se zapojilo celkem 200 policistů a 20 celníků. Podobné cvičení se uskutečnilo na hranicích Česka s Rakouskem už loni v září. Kromě policie se do něj tehdy zapojila i armáda. Loni se ukázalo, že je Česká republika na případný migrační nápor připravená. Ideálního času pro nasazení policie a armády, který činí pět hodin, se ale nepodařilo dosáhnout, shrnula Eliška Holešinská Windová.
Žádné z dosavadních cvičení neomezilo provoz na silnicích ani hraničních přechodech.