Hradčovice. Ekonomický tygr regionu

Hradčovice. Ekonomický tygr regionu
Foto: koláž DOBRÉHO DNE
Hradčovice Zprávy 03 / 01 / 2018

Hradčovice dál drtí statistiky, které jasně vypovídají o ekonomické kondici obcí napříč celým Zlínským krajem. Obec loni už počtvrté za sebou obhájila nejlepší možné hodnocení „A“ v iRatingu společnosti CRIF - Czech Credit Bureaua, která na základě desítek finančních i nefinančních ukazatelů zkoumá ekonomiku obcí v celé České republice. Ze 307 obcí ve Zlínském kraji se přitom tímto hodnocením může pochlubit pouze 10.
„To, že Hradčovice dosáhly na nejvyšší stupeň ratingu už počtvrté v řadě, svědčí o tom, že hospodaření obce je dlouhodobě ve vynikající formě. Ekonomické ukazatele obce včetně struktury příjmů a výdajů vysoce převyšují většinu srovnatelně velkých obcí,“ vysvětluje Luděk Mácha, projektový manažer portálu www.informaceoobcich.cz a garant programu iRating společnosti CRIF.
V Hradčovicích loni výrazně zacílili na vlastní rozvoj, z celkových výdajů šlo přes padesát procent do místní infrastruktury. A co je obzvlášť důležité, veškeré investice platila obecní pokladna, kterou netíží žádný dluh. „Zatímco loni jsme výrazně investovali do služeb pro naše obyvatele a do naší silniční infrastruktury, letos jsme díky dobrým výsledkům loňského hospodaření mohli z vlastních zdrojů investovat do rozšíření naší školy, jejíž kapacita již přestávala stačit. Dostalo se i na další investice, například na rekonstrukci veřejného osvětlení, případně na opravy obecních nemovitostí,“ uvedl starosta Jan Popelka.
Pokud jde o dotace, obec na nich není vůbec závislá. Na loňských investicích se podílely jen deseti procenty. „Odborné hodnocení hospodaření naší obce službou iRating je pro nás ideální zpětnou vazbou, která nám umožnila nezávisle vyhodnotit dosavadní hospodaření,“ pochvaluje si Jan Popelka. „Zároveň vedení naší obce získalo potřebné informace o tom, jak na základě obdrženého ratingového hodnocení vhodně přizpůsobit další kroky v našem hospodaření,“ dodává starosta.

TOPlist