Hradiště zkouší českou novinku, cyklopruhy

Hradiště zkouší českou novinku, cyklopruhy
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 06 / 12 / 2013

Cyklisté mají v Uherském Hradišti na růžích ustláno. Město jako první v zemi testuje po Evropě rozšířený smíšený pruh pro cyklisty i auta, který se objevil v ulici Stará Tenice. Když se dvouletý zkušební provoz osvědčí, cyklopruhy se rozšíří po celé republice.
Cyklisté mají v ulici vyhrazený prostor a jsou podle radnice ve větším bezpečí. „Určitě jde o zajímavý nápad, ale musí jít ruku v ruce s ohleduplností řidičů, což mě trošku děsí. Když máte na „zádech“ náklaďák, není to nic příjemného. Osobně jsem zastáncem tradičních cyklostezek, kde je bezpečnost zaručena,“ reagoval na novinku Ondřej Fagoš. „Cyklopruh je samozřejmě možné použít jen v místech, kde není velký provoz automobilů, ale hodně cyklistů a silnice není tak široká, aby umožnila vznik klasického cyklistického pruhu,“ zdůraznil Zdeněk Procházka, místostarosta Uherského Hradiště.
Pravidla provozu jsou jednoznačná. Když se míjejí protijedoucí vozidla, mohou vjet do cyklopruhu, ale nesmí ohrozit ani omezit cyklistu. Pruh je vyznačený jako přerušovaná bílá čára podél okrajů silnice. „Je široký půldruhého metru, tudíž ubírá místo motoristům.  V obou směrech tak mají v sedm set metrů dlouhém úseku (od jatek po podjezd na starý Mojmír - pozn. autora) k dispozici jen 4,5 metru,“ dodal Procházka, který si dokáže instalaci cyklopruhů představit i v jiných ulicích. Přímo se nabízí Svatováclavská nebo Průmyslová. Cyklopruhy jsou samozřejmě pro radnici i finančně výhodnější než klasické cyklostezky.
Jelikož ale česká legislativa pojem víceúčelový jízdní pruh nezná, jde zatím o zkušební provoz. Jestli nezůstane jen u něj, to ukáže dvouletý policejní monitoring dopravy ve Staré Tenici.

TOPlist