Hřbitov se nafoukl, novinkou je kolumbárium

Hřbitov se nafoukl, novinkou je kolumbárium
Foto: sal  /  Součástí změna v areálu kunovického hřbitova je také vznik kolumbária.
Kunovice Zprávy 08 / 12 / 2016

Život na hřbitově v Kunovicích se vrátí do starých kolejí, rozšiřování místa posledního odpočinku je u konce. Poslední dělníci opustí brány hřbitova ve středu. Radnice do jeho zkapacitnění investovala 5,1 milionu korun, výsledkem nejsou jen nová hrobová místa, ale i kolumbárium s 32 „schránkami“.
Hřbitov v Kunovicích se nafoukl o tisíc metrů čtverečních směrem k domu pro seniory. „Jeho rozšíření jsme plánovali řadu let, protože reálně hrozilo, že nebudeme mít žádná volná hrobová místa,“ uvedla Ivana Majíčková, starostka Kunovic. Zkapacitnění hřbitova si vyžádalo zbourání stávající zdi z východní strany, nová vyrostla o deset metrů dál. „Vytvořili jsme tak prostor pro třiatřicet dvojhrobů, jeden jednohrob, čtyřicet urnových míst a více než třicet míst v kolumbáriu. Aktuálně tak máme dostačující kapacitu na desetiletí dopředu,“ prohlásila Majíčková. Investice se dotkla také přístupových chodníků, vstupního přístřešku s mobiliářem, osvětlení a nová je i východní brána.
Úplnou novinkou je kolumbárium s kapacitou 32 „schránek“. Čtyři jsou určené pro větší počet uren (5 a více), zbylých osmadvacet pro tři až čtyři urny. „V případě zájmu do budoucna počítáme s možností kolumbárium rozšířit,“ poznamenala starostka. Stavební ruch sice na hřbitově skončil, ale podoba hřbitova ještě není definitivní. Radnice už spřádá plány na smuteční síň, která městu chybí jako sůl. Její absenci ostatně považují za citelnou i občané, což dali najevo ve veřejné anketě. Se zesnulými se totiž pozůstalí loučí v místním kostele nebo ve smutečních síních v Uherském Hradišti a Starém Městě, což vyvolává rozporuplné reakce. „Určitě to není ideální. Když se obřad koná v kostele, průvod při cestě na hřbitov zablokuje dvě frekventované silnice, což je někdy velký problém,“ připomněla Majíčková.
Kunovičtí už se ale k výstavbě smuteční síně přibližují, už mají na stole vítěznou architektonickou studii, kterou v úterý 13. prosince podrobí veřejnému projednávání. „Na příští rok připravujeme výkupy potřebných pozemků a následně zahájíme projekční práce na dokumentaci pro územní řízení. Samotná stavba je odvislá od finančních možností města s ohledem na další plánované investice. Přesný termín proto ještě neexistuje, ale uděláme vše pro brzkou realizaci,“ zdůraznila starostka Kunovic.

autor: PETR ČECH
TOPlist