Hřbitovní zeď se rozpadá, obec postaví novou

Hřbitovní zeď se rozpadá, obec postaví novou
Foto: ilustrační foto  /  V Dolním Němčí se pustí do stavby nové hřbitovní zdi.
Dolní Němčí Zprávy 01 / 05 / 2023

Zeď hřbitova v Dolním Němčí je v havarijním stavu, místy už se rozpadá a prakticky se opírá o náhrobky. Obec tak do zimy postaví novou. Aktuálně vypsala výběrové řízení, odhadované náklady atakují hranici 2,5 milionu korun.

„Před devíti lety jsme opravili hřbitovní zeď u vstupní brány, teď uděláme severní a západní část, která už je opravdu ostudou. Jelikož je z padesátých let minulého století, drží prakticky jen silou vůle. Největším problémem je vlhkost,“ uvedl František Hajdůch, starosta Dolního Němčí.

Zaměstnanci úřadu už vykáceli stromy a zeleň za zdí. Jejich likvidaci si vynutil většinou zdravotní stav. „Ze hřbitova zeď nevypadá tak hrozně jako zvenku, kryjí ji totiž náhrobky, které jsou o ni skoro opřené,“ poznamenal starosta.

Obec nejdříve zvažovala jen rekonstrukci 180 metrů dlouhé zdi, ale vzhledem k dezolátnímu stavu ji kompletně zbourá a postaví novou. Opět přitom vsadí na bílou cihlu. Aktuálně už probíhá výběrové řízení. „Ještě zpevníme základy a uděláme drenáže, aby zeď vydržela dalších desítky let,“ naznačil Hajdůch s tím, že dělníci se na hřbitově objeví v nejbližších dnech. Skončí do letních prázdnin. „Na podzim ještě vysadíme za zdí novou zeleň,“ dodal starosta.

I když přesné náklady určí až výběrové řízení, projekt počítá s cenou 2,5 milionu korun. Obec je zaplatí výhradně z vlastního rozpočtu.

Tagy článku

TOPlist