Hřbitovní zeď ze 17. století se rozpadá

Hřbitovní zeď ze 17. století se rozpadá
Foto: www.mapy.cz  /  Zeď kolem hřbitova a kostela sv. Václava už potřebuje opravu jako sůl.
Osvětimany Zprávy 15 / 04 / 2023

Hřbitovní zeď v Osvětimanech se na několika místech rozpadá, na jejím stavu se výrazně podepsal zub času. Je totiž původní, tedy ze 17. století, stejně jako kostel sv. Havla, který je dominantou a historickou památkou městyse.

„Kamenná zeď je vysoká tři a dlouhá dvě stě metrů, z pěti procent už je v havarijním stavu. Do zdi zatéká, jsou v ní díry po vypadlých kamenech. Počítáme s výměnou asi deseti kubíků kamene a kompletní konzervací, aby vydržela pro další generace,“ uvedl Aleš Pfeffer, starosta Osvětiman, podle kterého předkové na sklonku 17. století „zapomněli“ na maltu. Jako pojivo jim posloužilo bláto. „I když zeď neohrožuje kolemjdoucí, kdybychom vyčkávali, jednou se začne úplně rozpadat,“ varuje starosta.

Osvětimany zkouší štěstí v žádosti o dotaci z ministerstva zemědělství. Záchranné a konzervační práce se odhadují na 750 tisíc korun, státní injekce pokryje až 45 procent. „Vyhodnocení žádostí je v květnu. Když uspějeme, do podzimu zeď opravíme. V opačném případě odstraníme jen havarijní stav,“ dodal Pfeffer.

Tagy článku

TOPlist