Hrdina z Brodu sahá po Ceně Michala Velíška

Hrdina z Brodu sahá po Ceně Michala Velíška
Foto: ilustr. web
Uherský Brod Zprávy 01 / 12 / 2015

Čtyřiadvacetiletý Jiří Nesázal z Uherského Brodu je vážným kandidátem na hlavní Cenu Michala Velíška. Brodský mladík se dostal v hlasování o Skleněného anděla do tříčlenného finále za únorovou záchranu svého kamaráda a dalších několika návštěvníků restaurace Družba. Jiří Nesázal seděl 24. února v restauraci právě ve chvíli, kdy tady pomatený Zdeněk K. začal střílet do nevinných lidí. Kamaráda, ale také několik dalších osob, zachránil duchapřítomným jednáním v okamžiku, kdy si vrah dobíjel zbraně.
Jiří Nesázal strhl ve chvíli, kdy začala střelba, kamaráda společně s dalším mužem pod stůl, kde prožili nepopsatelné chvíle hrůzy. „Viděl jsem jenom krev, lidi křičeli, stoly padaly a slyšel jsem střelbu, hlavně tu střelbu… Když jsem si uvědomil, že je ticho, tak jsem musel jednat. Viděl jsem, že si střelec přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu,“ popsal události Jiří Nesázal. Střelce trefil židlí do hrudníku a přímo před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí.
Až později do restaurace vpadli policejní zakuklenci. „Jiří mi zachránil život, nebýt jeho duchapřítomnosti, že mě strhl na zem a pak mě ponoukl k útěku, už bych tady nebyl. Nikdy mu nepřestanu být vděčný. Už vím, jak se říká, že člověku proběhne před očima celý život ve vteřině, že to není jen slovní obrat,“ uvedl později kamarád Jiřího.
O vítězi jubilejního desátého ročníku Ceny Michala Velíška, kterou pořádá Nadace ADRA, se rozhodovalo v internetovém hlasování do včerejška. Slavnostní vyhlášení se uskuteční ve středu 2. prosince ve 13 hodin v Primátorské rezidenci na Mariánském náměstí v Praze.

TOPlist