Hrobka Logothettiů se bortila, záchrana přišla včas
Foto: www.turistika.cz / Záchrana hrobu Logothettiů, kteří až do roku 1945 vlastnili bílovický zámek, přišla na 685 tisíc korun.
Hrobku hraběcí rodiny Logothettiů na bílovickém hřbitově obsadil restaurátor, který ji navrací důstojnou tvář. Ještě předtím ale obec včasným zásahem zabránila jejímu zřícení. Přes sto let staré obvodové zdi totiž povolily a hrobka se pozvolna hroutila… Záchrana přišla na 685 tisíc korun.
„Reálně hrozilo zborcení, podle odborného posudku byly nestabilní dvoumetrové základy z červených cihel. Jelikož by jejich oprava byla finačně náročná a hlavně nebezpečná, hrobku jsme po zasypání hlínou proměnili v hrob,“ informoval Petr Fusek, starosta Bílovic.
Poslední místo odpočinku Logothettiů, kteří až do roku 1945 vlastnili bílovický zámek s přilehlým panstvím, tvoří sedm hrobek. Těla do nich byla podle dochovaných záznamů ukládána v letech 1854 až 1925. Pietnímu místu dominuje kříž s vytesaným letopočtem 1825. „Už před dvanácti lety obec restaurovala čtyři hrobky, u kterých se pozvolna rozpadala kamenná část i podezdívka, vydrolený byl i pískovcový podstavec na kříž. Letos opravujeme zbylé tři, hrobka tak opět získá důstojnou podobu,“ zdůraznil Fusek. Restaurování kamenných prvků, náhrobků i písma se zhostil Tomáš Kopčil. „Ještě zároveň očistí kamenné části ze čtyř dříve restaurovaných hrobek, aby už stárly stejně,“ dodal starosta.
I když se na hrobky nezvtahuje žádná ochrana, neodmyslitelně patří k historii obce. „Logothettiové jako vlastníci zámku měli vliv na chod a život obce, podíleli se na jejím rozvoji. Obec po nich na základě Benešových dekretů také zdědila zámek a polnosti. Je proto naší povinností o místo jejich posledního odpočinku pečovat,“ prohlásil Fusek.
Hrabě Hugo Logothetti koupil bílovický zámek v roce 1831 a jeho rodina jej vlastnila až do roku 1945. Na zámku hostila také předního českého malíře Josefa Mánese, který v jeho zdech nakreslil Veroniku Čudovou z Bílovic a Jana Postavu z Březolup.