Hrobník ukryl urny s ostatky za hřbitovní zdí

Hrobník ukryl urny s ostatky za hřbitovní zdí
Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE
Kunovice Zprávy 02 / 05 / 2018

I když se pozůstalým několikrát omluvil, neví, jestli mu někdy odpustí. Urny s ostatky jejich příbuzných totiž hrobník Petr Španěl neuložil do rodinných hrobek, ale nepochopitelně je ukryl za hřbitovní zeď v Kunovicích. Jelikož hrobnické služby vykonával jako živnostník, radnice se od jeho politováníhodného chování rázně distancuje.
„Udělal jsem obrovskou chybu a lidem se omluvil. Jejich rozhořčení chápu, asi mi do smrti neodpustí. Nemělo se to nikdy stát, ale stalo se,“ kaje se Petr Španěl.
Co provedl, odhalil náhodně zaměstnanec městského úřadu při sečení trávy kolem hřbitova. Když objevil čtrnáct uren s lidskými ostatky, informoval nadřízené. Šetření prokázalo, že u šesti uren se pozůstalí domnívali, že léta leží v rodinných hrobkách. „Když jsme urny svěřili hrobníkovi, bral jsem to za vyřízené. Z nálezu jsme zděšeni, považujeme to za urážku celé rodiny,“ prohlásil Jan Blažek. Ve dvou urnách ukrytých za hřbitovní zdí byly ostatky jeho sester. „Léta chodíme na hřbitov, pokládáme květiny a uctíváme jejich památku v domnění, že leží v rodinné hrobce. A teď zjistíme, že v ní vůbec nejsou, to je neskutečné,“ pokračoval Blažek. „Když jsem urny převzal, bylo zrovna špatné počasí, tak jsem je uložil do skladu a pak na ně zapomněl. Po ukončení smlouvy s městem jsem je vynesl ven, abych je uložil později,“ vylíčil, jak urny opustily hřbitov, Španěl.
I když se ke zbylým osmi urnám nikdo nehlásí, rozhodně nepatří za hřbitovní zeď. V Kunovicích je ještě donedávna ukládali ve skladu správy hřbitova, od loňského roku pak do obecního dvojhrobu.
Chování hrobníka těžko vydýchávají nejen pozůstalí, ale také starostka Ivana Majíčková, která jej označila za nehorázné, neetické a neodpustitelné. „Je to velmi nepříjemná situace. Jde však o pochybení jediného člověka, kterému správa hřbitova nemohla nijak zabránit. Petr Španěl není zaměstnancem města už od roku 2012, hrobnické práce vykonával pro město jako živnostník na základě dohody s pozůstalými a na vlastní odpovědnost. Jelikož měl loni více pracovních poměrů, což se promítlo do kvality vykonávané práce, k poslednímu prosinci jsme smlouvu ukončili,“ prohlásila Majíčková. I když podle ní bylo ve hře i podání trestního oznámení za hanobení lidských ostatků, policie si na případ neposvítí. „Všichni jsme souhlasili, že trestní oznámení nepodáme. Má tři děti, navíc přiznal chybu a uhradí veškeré náklady spojené s uložením uren do hrobů,“ vysvětlil Jan Blažek. „Trestní oznámení jsem očekával, lidem moc děkuju, že rozhodli jinak,“ řekl s úlevou Španěl.

autor: PETR ČECH
TOPlist