Ikonický vysílač dosloužil, odvrátí obec jeho demolici?
Foto: Petr Polášek, České radiokomunikace / Vysílač sloužil od roku 1951, vysílání ladili i posluchači z Číny, Indie nebo Madagaskaru.
Obří vysílač v Topolné utichl. I když rozhodnutí o jeho osudu ještě nepadlo, jako nejpravděpodobnější se zatím jeví demolice! Se zánikem jedné z dominant Slovácka se však obec odmítá smířit a zvažuje kroky k její záchraně. Jednou z možností je i petice, která ikonický vysílač protlačí na seznam technických památek.
Dlouhovlnný vysílač v Topolné zahájil vysílání v roce 1951, jeho kariéru ukončila úsporná opatření Českého rozhlasu, který vypnul frekvenci 270 kHz. „Jde o dominantu, která k Topolné zkrátka patří, lidé se podle vysílače orientují a slouží třeba i k určování polohy, kde je sever. A to nejen pro místní, je totiž vidět ze širokého okolí. Těžko si představit, že půjde k zemi,“ reagoval na vzniklou situaci Ladislav Botek, starosta Topolné, s tím, že v republice k 1. lednu skončilo osm podobných vysílačů, které sloužily jen pro šíření rozhlasového signálu.
Obcí se přitom šířily zprávy, že demolice je už nezvratná... „Omylem na obec zavolal pracovník firmy, který si myslel, že tu máme stavební úřad, a ptal se, co potřebuje k vydání demoličního výměru na vysílače. Ihned jsme proto kontaktovali jejich majitele, který naše obavy vyvrátil. I přesto si ale myslím, že demolice je asi nejpravděpodobnější. Ale ještě se pokusíme o záchranu,“ pokračoval Botek, který osloví ministerstvo kultury. „Rozhodnutí, jak s vysílači naložíme, ještě nepadlo. Zkoumáme možnosti a okolnosti všech variant, zjišťujeme cenové nabídky na práce spojené s možnými dalšími variantami, od demontáže po sanaci a další využívání. Děláme také finanční analýzy možných dalších kroků,“ potvrdila Anna Tůmová, mluvčí Českých radiokomunikací, vlastníka vysílačů a související infrastruktury. Možné likvidaci kdysi vojáky přísně střeženého areálu se diví i v okolních obcích. Na 270 metrů vysoké vysílače dohlédnou z Babic, Bílovic i Kněžpole. „Aktuálně jsme opravdu ve fázi kompletace podkladů, nikoliv samotného rozhodnutí,“ zdůraznila Tůmová.
„Chápu lidi, že mají k vysílači vztah, někteří vojáci, kteří areál hlídali, tady založili rodiny. O záchranu usilují i fandové radiového vysílání. Jenže asi jedinou cestou, jak zabránit demolici, je přihlášení vysílačů na seznam technických památek,“ přemýšlí nahlas starosta Topolné. „Je to nepřehlédnutelná stavba s vodní plochou poblíž, areál by se stal novým turistickým cílem,“ nechal se pro idnes.cz slyšet Stanislav Pekař, který v 70. letech 20. století patřil k vojákům ostrahy a historii vysílače shrnul do publikace Černí baroni z Topolné. Vysílač patřil svého času k nejvýkonnějším ve střední Evropě, jeho vysílání ladili i posluchači z Číny, Indie nebo Madagaskaru.
Obec proto zvažuje petici za záchranu. Koupě areálu podle starosty nepřipadá v úvahu. „I kdyby šlo jen o symbolickou cenu, údržba věží a infrastruktury přijde na tři miliony ročně, což není v silách obce. Na technickou památku by ale určitě šly čerpat dotace,“ nabízí řešení Botek.