Inspekce k obnově svolila

Inspekce k obnově svolila
Foto: fab  /  Kácet se bude - Odpůrci rekonstrukce parku uspěli jen částečně. Bude řešení kompromisem?
Uherský Brod Zprávy 24 / 02 / 2009

Brod park zrekonstruovat smí, inspekce má však šest podmínek

Předběžné opatření, které před časem vydala Česká inspekce životního prostředí a které zamezilo městu zahájit rekonstrukci parku, už pominulo. Inspekce provedla na místě šetření a svolila k pokračování prací. Jenže inspektoři zároveň šetřením skutečně potvrdili výskyt chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Vyskytuje se zde například silně ohrožený vstavač nachový nebo ohrožený roháč obecný. Při rekonstrukci se tak radnice bude muset držet hned několika podmínek a omezení.
„Inspekce před čtrnácti dny vydala rozhodnutí, kterým povolila další práce, ale jen za splnění šesti podmínek,“ potvrdil místostarosta Uh. Brodu Petr Vrána. Hlavní podmínkou je skutečnost, že na veškeré práce bude dohlížet nestranný odborník na problematiku ochrany přírody. Tímto dozorcem bude biolog z Asociace strážců přírody Lubomír Pospěch.
„Domnívám se, že plně splňuje podmínky pro výkon odborného dohledu. Především je to odborník pro posouzení stromů, které jsou hodnotné pro faunu a flóru,“ dodal Vrána. Ve městě věří, že to bude správná osoba. Není totiž úředníkem a přitom jako Broďan je s citlivostí případu obeznámen. A jaké jsou ony podmínky, které město musí dodržet? Kromě již zmiňovaného odborného dozoru se nebudou moci provádět terénní úpravy v místech, kde se vyskytují ohrožené druhy rostlin. Také se musí určit stromy, kde se prokazatelně vyskytuje roháč obecný. Pokud by tyto stromy padly, měly by na místě zůstat alespoň pařezy či torza. V opačném případě by chráněné druhy přišly o vhodné prostředí. Také se musí omezit počet pokácených keřů. To aby se zachovala hnízdiště pro ptáky. Stromy, ve kterých jsou dutiny, se také nemůžou zlikvidovat beze stop, ale měly by se na místě ponechat jejich torza. Kmeny, které by však ohrožovaly zdraví a životy lidí, budou odstraněny nemilosrdně. Vypadá to, že se skutečně začne pracovat. Na rozhodnutí totiž nemá vliv ani případné odvolání.
„Z důvodu naléhavého veřejného zájmu nemá už případné odvolání na zahájení prací vliv. Odkladný účinek je v tomto případě vyloučen,“ vysvětlil Vítězslav Polák, vedoucí oddělení ochrany přírody z brněnské pobočky inspekce. Nemožnost odkladu inspekce odůvodnila tím, že práce, které by se prováděly během vyřizování odvolání, by mohly ve svém důsledku způsobit nezvratné ekologické škody, což je s veřejným zájmem v rozporu.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace