Invalidům chybí parkoviště u úřadů

Invalidům chybí parkoviště u úřadů
Foto: ilustr.
Uherské Hradiště Zprávy 02 / 01 / 2013

Malý počet parkovacích míst u uherskohradišťských úřadů trápí zdravotně postižené. Za největší oříšek považují parkování u bývalého okresního úřadu, kde „bojují“ o jediný flek. Jestli radnice navýší počet stání pro invalidy, je ale ve hvězdách, spíš se připravuje jejich redukce. Hlavně nevyhovujících podélných stání...
„Že ve městě nezaparkujeme u lékařských ordinací, obchodů a služeb, budiž, ale absence vícero „našich“ parkovišť u úřadů, to je ostuda,“ říká Petr Blažek z Kněžpole, který je po těžkém úrazu dolních končetin odkázaný výhradně na francouzské hole. „Jedno místo na Svatováclavské ulici, to je výsměch. Vždyť na přilehlém úřadě si invalidé vyřizují úplně všechny záležitosti,“ zlobí se Blažek.
Bývalý okresní úřad zkrátka za ostatními institucemi zaostává. Před městským úřadem jsou tři parkovací místa pro invalidy, u pošty dvě a třeba před Okresní správou sociálního zabezpečení dokonce čtyři. „Kdyby byla všude tři, je to ideální,“ shodují se zdravotně postižení. „U vlakového nádraží je třeba pět parkovacích míst, ale pro vozíčkáře i tělesně postižené naprosto nepoužitelných. Jsou od úřadů příliš daleko,“ pravil Blažek.
Radnice v Uherském Hradišti nabízí imobilním osobám 99 veřejných parkovacích míst, 59 jich je v centru města a okolí. Další místa jsou na privátních parkovištích, zejména u obchodních center. „V blízkosti okresního úřadu je ještě jedno místo, a to před průmyslovkou, což je nějakých sto třicet metrů,“ říká Zdeněk Procházka, místostarosta Uherského Hradiště. „Hovořit o navýšení počtu je zatím předčasné. V příštím roce nás totiž zřejmě čeká redukce stávajících míst pro vozidla přepravující zdravotně postižené,“ prozradil Procházka.
Změny si vyžádá dodržení ministerské vyhlášky, které striktně určuje šířku stání pro invalidy na 3,5 metru. „Hlavně u podélného stání nastane problém. Dnes je totiž široké maximálně 2,4 metru a kvůli zajištění normovaného průjezdu vozidel po přilehlé vozovce jej nebude možné rozšířit,“ vysvětlil Procházka. Konkrétní čísla a úpravy však zatím k dispozici nemá, čeká na vypracování projektové dokumentace.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace