Ivo Valenta: Byznysu jako senátor nepomůžu, Slovácku ale ano

Ivo Valenta: Byznysu jako senátor nepomůžu, Slovácku ale ano
Slovácko Zprávy 19 / 08 / 2014

Do senátních voleb zbývá už jen 8 týdnů a redakce DOBRÉHO DNE pokračuje v pravidelném seriálu rozhovorů se všemi kandidáty na senátora za volební obvod Uherské Hradiště. Tentokrát jsme položili otázky podnikateli a zakladateli Nadace SYNOT Ivo Valentovi.
    
Říkáte, že jste se rozhodl na poslední chvíli, ale hned vzápětí se po městě objevily vaše plakáty a billboardy. To se asi nedalo stihnout ze dne na den. Jak to tedy bylo?
Rozhodl jsem se někdy na začátku července, takže skutečně na poslední chvíli. Do té doby jsem o kandidatuře nijak vážně neuvažoval, spíše jen nezávazně hovořil s některými svými přáteli. Nicméně po zralé úvaze jsem nakonec dospěl k přesvědčení, že pokud chci, aby se v naší zemi něco skutečně změnilo, aby se na Slovácko, jeho obyvatele i místní firmy nezapomínalo, nezbyde mi nic jiného než kandidovat do veřejné funkce. Myslím si, že právě senátor může být tím nejlepším velvyslancem svého regionu v Praze, ale i kdekoliv na světě. Záleží jen pak na jeho dravosti, manažerských schopnostech a pracovitosti, jestli šest let jen mlčky prosedí ve Valdštejnském paláci, nebo dokáže strhnout zákonodárce, státní aparát i média pro řešení problémů regionu, jehož zájmy má v Senátu hájit. A pokud jde o start volební kampaně, tak mi připadalo logické své rozhodnutí oznámit až v okamžiku, kdy opravdu odevzdám přihlášku. A na tento termín jsme naplánovali i ostatní propagaci. Nehledám v tom žádnou složitou logiku, prostě mi to tak připadalo normální a vůči veřejnosti férové.

Senátor je zákonodárce, to znamená, že hlasuje o jednotlivých zákonech. Vaši kritici namítají, že kandidujete jen proto, abyste ochránil své podnikání v loterním průmyslu. Nebudete ve střetu zájmů?
Tak zaprvé bych rád připomněl, že skupina SYNOT dnes podniká ve 12 zemích světa, věnuje se IT technologiím, vývoji mobilních aplikací, investicím do cestovního ruchu apod. a její provozní hospodářský výsledek je už jen z poloviny tvořen provozem loterií. Navíc jako jeden osamocený senátor bych nedokázal změnit žádný zákon, který se bude týkat loterního průmyslu. Mé názory na loterní legislativu jsou dlouhodobě veřejně známé, ty samozřejmě nijak měnit nebudu, protože vychází z mnohaletých zahraničních zkušeností.

Lidé vás vždy vnímali jako významného donátora našeho regionu, ale zároveň vám vyčítali, že jste rezidentem Monaka, a tak neplatíte daně u nás, ale v zahraničí. Pokud chcete pomáhat regionu, nebylo by lepší se vrátit na Slovácko?
Ale já jsem ze Slovácka nikdy neodešel. Pořád jsem hrdým občanem České republiky, po celém světě se pyšně představuji jako Moravan, nadšeně zvu své obchodní partnery z celého světa na Slovácko, a i přesto, že jsem své podnikání postavil na běžných mezinárodních strukturách, své srdce i výrobní a administrativní zázemí jsem ponechal v Uherském Hradišti. A pokud jde o daně, společnosti, které podnikají v České republice, zde také sídlí a odvádí všechny daně a další povinné odvody právě a jen do českého státního rozpočtu. Za poslední čtyři roky poslaly tyto společnosti do státní kasy 2,8 miliardy Kč. Chci zdůraznit, že také společnosti skupiny SYNOT působící v jiných zemích odvádějí daně vždy v dané zemi. Za celou skupinu jde o 4,5 miliardy Kč. Dodatečnou výhodou České republiky je navíc fakt, že je sem směřován kapitál do nejrůznějších investičních akcí, které dávají práci lidem, zakázky pro místní firmy, a tedy generují další daně pro státní rozpočet.
A ani já sám nejsem v Monaku kvůli daním. Nepodnikám jako fyzická osoba a daňové výhody v Monaku se vztahují pouze na fyzické osoby. Pro firmy tu platí třicetiprocentní zdanění. Pro Monako jsem se rozhodl v devadesátých letech proto, aby mi to otevřelo dveře do některých zahraničních destinací. Tehdy byla bohužel ještě České republika v zahraničí vnímána jako postkomunistická nestabilní destinace. A já měl vždy ambice budovat mezinárodní obchodní skupinu, která právě z těchto důvodů zakotvila na Kypru. Nikoliv kvůli daním, ale kvůli tomu, že Kypr má v EU jednu ze tří nejlepších legislativ týkajících se podnikání.

Když jste oznámil, že budete kandidovat, bylo to pro mnohé velké překvapení. Máte to vůbec zapotřebí, vstupovat do tolik kritizovaného politického kolbiště?
V civilizovaném světě je ale naprosto běžné, že lidé, kteří v životě něco dokázali a osvědčili se ve svém civilním zaměstnání, vstupují do politiky, aby svými zkušenostmi pomohli spravovat obec, region nebo stát. U nás je tomu přesně naopak. Do politiky se derou populisté všeho druhu bažící po moci a funkcích i lidé, kteří se rozhodli jen bořit, místo toho, aby nabídli konstruktivní řešení problémů. Pochopitelně to neplatí na všechny, je zde také spousta schopných lidí, ale trend poslední doby mne doslova děsí. Já však rozhodně nevstupuji do politiky, abych získal funkci nebo se jí dokonce živil. Nic z toho nepotřebuji. Měl jsem to štěstí, že jsem za 25 let svého podnikání dokázal vybudovat úspěšné firmy. Ucházím se o post slováckého senátora a chci reálně pomáhat tomuto regionu, který jsem vždy považoval za srdeční záležitost. Chci nabídnout své schopnosti a zkušenosti a rvát se za obyvatele Slovácka v Praze i kdekoliv jinde ve světě.

Pokud uspějete v říjnových senátních volbách, budete mít vůbec čas věnovat se funkci senátora? Vzdáte se svého podnikání?
Již delší dobu nejsem přímo zapojen do operativního řízení jednotlivých firem, to má na starosti zkušený management. Dnes jsem členem statutárních orgánů pouze mateřských společností skupiny SYNOT. Z mojí pozice se věnuji pouze strategiím a vyhledávání mezinárodních obchodních příležitostí pro celou skupinu. Nic tedy nebrání tomu, abych se případné funkci senátora mohl věnovat doslova na plný úvazek. Den má 24 hodin a já jsem zvyklý pracovat na plné obrátky. Nejinak by tomu bylo i v tomto případě.

Vaše volební heslo zní „pomůžeme společně Slovácku“. Jak si tuto pomoc reálně představujete?
Přestože chápu, že mi to někteří lidé nebudou věřit, skutečně jsem se pro kandidaturu do Senátu rozhodl proto, abych reálně pomohl Slovácku. Chci se postarat o peníze pro sport, kulturu, folklor, charitu i spolky na Slovácku, chci pomoct tomu, aby se Slovácko stalo turistickou perlou Evropy, a zasadím se o to, aby stát nepřehlížel seniory a investoval do budoucnosti našich dětí. Zcela otevřeně chci bojovat za vinaře, zemědělce a další malé firmy ze Slovácka. Také jsem deklaroval, že se zřeknu celého svého senátorského platu a věnuji jej na stipendia pro úspěšné studenty nebo tvorbu nových pracovních míst pomocí podpory např. začínajících firem.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace