Jako první zdolal Baťův kanál! Za 14 hodin

Jako první zdolal Baťův kanál! Za 14 hodin
Foto: sal  /  Marek Jedlička pokořil Baťův kanál za 14 hodin. Z vody musel jen kvůli jezům.
Slovácko Zprávy 02 / 07 / 2018

Čtyřicetiletý Marek Jedlička to dokázal! Jako první v historii přeplaval Baťův kanál, trasu dlouhou 43 kilometrů zvládl za 14 hodin. V průměru tak uplaval zhruba 3,07 kilometru za hodinu. „Chtěl jsem zdolat Baťův kanál, nešlo o žádný čas. Byl to takový plavecký výlet,“ svěřil se s úsměvem novinářům ve Skalici.
Turisty oblíbenou vodní cestu pokořil u příležitosti 80. výročí jejího vzniku. Do vody se vnořil ve středu v pět hodin ráno v plavební komoře ve Spytihněvi a pokračoval přes Babice, Huštěnovice, Staré Město, Kostelany, Nedakonice a Uherský Ostroh až do slovenské Skalice, kam doplaval krátce po 19. hodině.
Trasu absolvoval v neoprenu, uvázaný na plaveckou bójku, v doprovodu kamarádů z plaveckého klubu Hodonín a záchranáře. Plavební komory podle plánu obcházel po souši. „Kdybych jimi proplavával, hodně se zdržím. V jedné bych strávil až půl hodiny, na trase jich je přitom třináct,“ vysvětlil plavec u jezu v Nedakonicích, kde si udělal první přestávku na jídlo. „A taky už potřebuju vyčurat, v neoprenu to jednoduše nejde,“ smál se Jedlička. „Snažil jsem se, aby přestávky byly co nejkratší, abych nevytuhnul. Ale i tak mi chvíli potrvá, než se znovu dostanu do tempa,“ prozradil ještě, než se znovu vrhnul do řeky Moravy. V Nedakonicích měl za sebou osmnáct kilometrů, cítil se v pohodě.
Když ale dorazil do cíle, přiznal, že prožil několik krizí. „Začaly mě bolet mezižeberní svaly na levé straně, což mě překvapilo. Hodně jsem s tím bojoval, ale nakonec to zvládl,“ vysvětlil Jedlička ve Skalici.
Na pokoření Baťova kanálu pilně trénoval, plaval v Moravě, absolvoval triatlony a pravidelně běhal. Ve středu pak uplaval nejvíce kilometrů za jeden den v životě. „Už před lety jsem uvažoval, že přeplavu kanál La Manche, ale tam jsou nesrovnatelné podmínky. Baťák mám za barákem, letos navíc slaví narozeniny, tak jsem si řekl, že ho přeplavu jako první,“ prozradil vytrvalec, který závodně plave od devíti let.

autor: PETR ČECH
TOPlist