Jan Pijáček. Ráno a večer starosta, přes den krajský radní

Jan Pijáček. Ráno a večer starosta, přes den krajský radní
Foto: ara  /  Jan Pijáček má ze své nové pracovny Zlín jako na dlani
Vlčnov Zprávy 15 / 12 / 2016

„Dáte si mošt? Na výběr máme ze dvou druhů. Ostatně, proč kupovat často i zahraniční džusy s umělými sladidly, když máme výborný mošt od místního výrobce? A to samé začne platit také pro dárky, které se občas věnují návštěvám. Na co kupovat věci vyrobené často někde v Číně, když máme kraj plný zručných řemeslníků?“ Jan Pijáček, krajský radní za řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch, zavádí ve svém úřadu „regionální politiku“. Do sklenice stojící na stole v jeho nové pracovně, která je v patnáctém patře zlínského mrakodrapu, nalévá mošt z Hostětína. „Nabídněte si, je to směs jablko-aronie, samozřejmě bio. Přivezl jsem první várku a není vůbec špatná,“ usmívá se Jan Pijáček, stále ještě starosta Vlčnova.

Kdy opustíte obecní úřad?
Nejzazší termín je konec ledna 2017. Může to být i dřív, ale rozhodně ne později. Vlčnovské zastupitelstvo bude volit nového starostu možná v polovině měsíce, snad později. Termín ještě nepadl.

Jak stíháte práci zároveň ve Vlčnově a Zlíně?
Kolegové z Vlčnova už přivykli novému režimu. Mohu se spolehnout, že ráno dostanu na stůl všechny potřebné dokumenty a také veškeré materiály určené k podpisu. Ve většině případů začínám den na úřadu ve Vlčnově, kam se také ještě večer vracím po práci ve Zlíně. Třeba včera (pondělí 28. listopadu, pozn. autora) jsem vyjížděl z Vlčnova už v 6.50. V devět ráno pak ve Zlíně zasedala krajská rada.

Co bude pro Vlčnov prioritou v novém roce?
Jednoznačně projekt Rekreační zóna Vlčnov, což je stavba nového areálu koupaliště. Mimochodem, právě tento projekt za možná až třicet milionů patřil k těm, kvůli kterým byla nezbytná moje přítomnost na obecním úřadu. Jednalo se o převzetí projektové dokumentace. Naštěstí to šlo sladit s krajským diářem.

Jak bude nová rekreační zóna vypadat?
Zatím vyklízíme prostory, které jsou po výkupech pozemků jednou tak velké. Po demolici bufetu a šaten, která se chystá, vznikne čistá plocha pro investici. Oba bazény pro plavce a děti ponecháme, okolí ale čeká několik změn. Vzniknou nové šatny, sprchy, toalety, objekt pro plavčíka, menší skluzavka, tři masážní trysky, ale čím se nejspíš budeme lišit od všech koupališť v kraji, to je manuálně ovládaná plošina pro vozíčkáře. Vzniknou také tři terasy pro opalování a oddech. Půjde o klidový prostor, pracovně mu říkáme Sluneční lázně. Nové brouzdaliště bude mít tři úrovně hladiny, takže si koupání užijí i nejmenší děti, které ještě lezou po čtyřech. Atrakcí bude stříkací ježek a skákací vak. Počítáme také se sportovní plochou pro míčové hry, místem pro stanování a případně i letním kinem. Samozřejmostí je nový bufet. Celý areál zůstane v majetku obce, která ho bude provozovat. Práce chceme zahájit na jaře tak, aby se dala stihnout nová plavecká sezona. Veškeré náklady půjdou z obecního rozpočtu.

Většina starostů je přesvědčena, že bez dotací by se dnes jejich obec už neobešla. Co jako krajský správce dotačních titulů chystáte?
Jedna zásadní změna bude viditelná už za několik dnů. Právě rozesíláme e-mailové dopisy do všech obcí, kterých se týká dotační politika kraje. Jde o sdělení, že Rada Zlínského kraje schválila projektový rámec, tedy portfolio. Ke každé konkrétní dotaci tak patří kontakt na konkrétního člověka, který má dotační titul na starosti. Jedná se tedy o servisní službu. Zkrátka, pokud si někdo nebude vědět s vyplňováním dotazníku rady nebo bude mít nějaký dotaz spojený s dotací, o pomoc požádá kontaktní osobu. Zamezí se tak tomu, že se projekt vyřadí z pořadníku žadatelů kvůli banalitě. V takzvaném druhém návěstí pak dostanou obce další e-mail. Tentokrát už se sdělením, že jsou k dispozici i termíny, ke kterým se musí o dotaci požádat.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist