Jarošov hlasuje o samostatnosti
Den D je za dveřmi! Obyvatelé Jarošova stojí na rozcestí a už v sobotu při referendu rozhodnou, jakým směrem se vydají dál. Vybírají pouze ze dvou možností, buď zůstanou součástí Uherského Hradiště, nebo se osamostatní a půjdou vlastní cestou. Tipovat výsledek referenda je stejné jako věštit z křišťálové koule...
Šance jsou stále padesát na padesát. Uvidíme, každopádně lidé mají právo rozhodnout o dalším osudu Jarošova, říká Stanislav Juriga, zmocněnec přípravného výboru za odtržení Jarošova od Uherského Hradiště. Referendum není fotbalový zápas, nezáleží na aktuální formě. Ale doufáme, že Jarošov zůstane součástí Uherského Hradiště, přeje si Stanislav Blaha, místostarosta Uh. Hradiště.
Jarošovští už mají zřejmě většinou jasno. Na čtvrteční poslední setkání s členy přípravného výboru jich totiž přišla přibližně jen stovka. A přitom výbor třeba představil předběžný rozpočet samostatného Jarošova. Nové rozpočtové určení daní nám nahrává do karet, Jarošovu přinese 25 milionů korun. A to nepočítáme příjmy za likvidaci odpadu, z pronájmu a dotacemi. Provoz obce přitom přijde na 15,4 milionu. Ročně tak bude možné proinvestovat skoro deset milionů korun, informoval Josef Abrhám, člen přípravného výboru.
A Jarošov si podle něj výrazně polepší i při majetkoprávním vypořádání, ze kterého vyinkasuje desítky miliony. Kdybychom vycházeli z účetní uzávěrky města za rok 2011, po odečtení závazků na Jarošov přejdou účetní aktiva v hodnotě 44 milionů korun, doplnil Juriga.
Odtržením však Jarošov přijde o městskou policii a klesnou ceny pozemků i nemovitostí. V době případného osamostatnění bude finanční situace úplně odlišná, stačí se podívat na rozpočtový výhled města. Zkušenosti z jiných obcí ukazují, že čísla uváděná výborem jsou naprosto nereálná. Jen na platy místních politiků, úředníků a provoz obecního úřadu dávají srovnatelné obce průměrně šest milionů korun, což je dvakrát víc peněz, než uvádí výbor, dodal Blaha.
Tříštění jakékoliv celku je nebezpečné hlavně při řešení krizových situací. Navíc výbor přiznal, že dosud nemá jediný konkrétní návrh a plán pro případ, že by se obec osamostatnila. To je týden před referendem velmi zarážející a znamená velkou nejistotu pro všechny obyvatele Jarošova, poznamenal místostarosta.
Obě hlasovací místnosti jsou ve třídách základní školy, jejich dveře se otevřou v 8 hodin a poslední hlas do urny zapadne nejpozději ve 20 hodin. K osamostatnění potřebujeme přízeň více než poloviny oprávněných voličů, tedy minimálně 956 hlasů, říká Juriga. Určitě jsem pro, investice do Jarošova jsou slabé a když, tak z velké části dotované Evropskou unií. Přípravný výbor udělal kus práce, rozbory ukazují, že Jarošov bude fungovat i sólo. Tak ať funguje, má jasno Pavel Šik.
Když se Jarošov osamostatní, světlo světa spatří seznam osmnácti lidí, kteří jsou připraveni kandidovat do obecního zastupitelstva. Šest z nich jsou členové přípravného výboru.