Jarošov: Přípravný výbor chystá odtržení

Jarošov: Přípravný výbor chystá odtržení
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 15 / 02 / 2012

Odtržení Jarošova od Uherského Hradiště, o kterém jako první informoval DOBRÝ DEN, nabírá reálné obrysy. O samostatnosti městské části má rozhodnout už do letních prázdnin referendum. Radnice se snaží jeho iniciátory odradit, finančně si totiž prý rozhodně nepolepší. Jenže přípravný výbor už dělá veškeré kroky pro odtržení, které podle nich skomírající Jarošov probudí k životu.
„Když už jsme založili přípravný výbor, uděláme maximum, abychom snažení dotáhli do konce. Lidé z Jarošova si to zaslouží,“ říká Stanislav Juriga, mluvčí výboru pro odtržení Jarošova od Uherského Hradiště, který připravuje klíčové setkání s občany. „Jelikož myšlenka osamostatnění je zakořeněná v každém z nás, jsem přesvědčený, že potřebný počet podpisů rychle získáme a zastupitelstvo města pak vyhlásí referendum. A snad všechno stihneme do prázdnin, abychom se nemíchali do krajských voleb,“ přeje si Juriga.
Jarošovští se cítí dlouhodobě přehlíženi, investice radnice do místní části se totiž podle jejich slov dají napočítat na prstech jedné ruky... „Okolní vesnice rostou do krásy, ale v Jarošově zdechl pes. Za čtyřicet let se nic pořádně nezměnilo, město na nás kašle. Kdybychom se nebránili, za chvíli budeme chodit z práce v gumákách..,“ stěžuje si Juriga.
Jarošov však podle místostarosty Stanislava Blahy není na okraji zájmu města, natož jeho přívažkem. „Stále je považujeme za spoluobčany a budeme k nim také tak přistupovat. Kroky přípravného výboru však jasně ukazují, že jim o vyřešení problému nejde, za jediné východisko považují osamostatnění. Napadají mě nejrůznější důvody, ale nechci spekulovat,“ reagoval Blaha. Radnice je podle něj připravená odkrýt karty. I proto nechá zpracovat nezávislý audit s cílem objektivně definovat finanční toky do všech pěti místních částí. Obyvatelé Jarošova tak dostanou možnost rozhodnout se, co je pro ně výhodnější. „Ještě nemáme přesná čísla, ale předběžná ukazují, že Jarošov rozhodně není diskriminován na úkor jiných částí,“ zdůraznil místostarosta.
Smutným mementem narušených vztahů mezi Uherským Hradištěm a Jarošovem je podle Jurigy i bývalý pivovar, který po uzavření před třinácti lety jen chátrá. Lidé radnici vyčítají, že o něj nebojovala stejně jako o bývalou věznici. „O ni se město pralo jako lev, iniciovalo nespočet jednání, vzalo si na pomoc poslance i senátory. Jenže na pivovar nezacílili ani z dálky, se současným majitelem ani nejednali,“ zlobí se Juriga.
Radnice je však přesvědčená, že ve prospěch pivovaru udělala maximum. Zajímala se i o část areálu, který se ocitl v nabídce realitní kanceláře. „Bohužel, nabízené nemovitosti byly tak akorát dobré k demolici. A navíc by nám koupě ani neumožnila realizaci strategického záměru, kterým je zprůjezdnění areálu. Celý komplex budov nikdy na prodej nebyl,“ tvrdí Blaha. Referendum už je podle něj neodvratné. „I když se lidi pokusíme přesvědčit argumenty, nedělám si iluze. Jejich snaha totiž vede pouze k odtržení Jarošova.“
A má zřejmě pravdu. „Vždyť se podívejte, v Jarošově je mrtvo. Už zanikl oddíl stolního tenisu i ochotnický spolek. Zůstal nám jen fotbal, který držíme nad vodou z vlastních kapes. Čtyřicet tisíc od města totiž nepokryje ani náklady na energie. Ať se lidé rozhodnou, ale určitě nám odtržení prospěje, už se nebudeme doprošovat o opravu pěti metrů chodníku,“ má jasno Juriga.
Jeho tvrzení ale Blaha označil za záměrné zkreslování faktů. „Město určitě nepodporuje jarošovský fotbal částkou čtyřicet tisíc korun, to je dezinformace. Třeba loni činila jeho přímá finanční podpora skoro 150 tisíc. Od letošního roku navíc mají nově všechny místní komise možnost nasměrovat určitou finanční pomoc na řešení konkrétních problémů, což je odraz snahy vedení města zlepšit situaci v místních částech,“ reagoval místostarosta. V případě Jarošova jde podle něj ročně o více než milion korun. „I přes viditelnou snahu o zlepšení poměrů se ale najdou lidé, kteří usilují o odtržení,“ podivuje se Blaha.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace