Jarošovský pivovar ožije, pivo vystřídají výtahy

Jarošovský pivovar ožije, pivo vystřídají výtahy
Foto: sal  /  Radislav Vymyslický, nový majitel bývalého pivovaru v Jarošově.
Uherské Hradiště Zprávy 27 / 11 / 2013

Propadlé stropy, děravá střecha, popraskané zdi, vymlácená okna i dveře a holubů jako na náměstí Svatého Marka v Benátkách. I když areál bývalého pivovaru Jarošov nabízí tristní pohled, to nejhorší má zřejmě za sebou. Tři týdny je totiž v rukou nového vlastníka - místního podnikatele Radislava Vymyslického, který do poloviny areálu přestěhuje výrobu výtahů. Víc napoví statický posudek.
„Pivovar je v dezolátním stavu a naprosto vybílený. Ze zlodějů už opravdu strach nemám, co bylo možné sebrat, je dávno pryč,“ říká na nádvoří areálu Vymyslický. Jeho společnost Vymyslický - Výtahy kdysi vyhlášený pivovar koupila za 15 milionů korun od nadnárodní společnosti Heineken. Ani při pohledu na chátrající budovy nelituje... „Určitě ne, něco dělat musím. Stav objektů mě nepřekvapil, nekupoval jsem zajíce v pytli,“ zůstává v klidu Vymyslický.
O vaření piva nikdy neuvažoval. Jeho cílem je přestěhovat do areálu celou firmu, která zatím sídlí naproti přes silnici. „Současné kapacity už jsou nedostačující, navíc počítáme s rozšířením výroby. Máme zájem hlavně o budovy po pravé straně nádvoří, včetně bývalé lahvárny a ocelové haly postavené před osmi lety, která je jako jediná ve slušném stavu. Zpočátku ji možná využijeme jako expediční sklad,“ prozradil majitel.
Jenže stav budov je havarijní. Lahvárna vypadá strašidelně, propadlé stropy a děravá střecha atmosféru stáčení piva nenavozuje ani s obrovskou dávkou fantazie. Ještě v horším stavu je varna, kde po obrovských měděných kotlech zůstaly jen velké díry (vykradená je třeba i výtahová šachta - pozn. autora), a sladovna, do které je vstup jen na vlastní nebezpečí... „Objekt má popraskané zdi, uvnitř jsou propadlé dřevěné podlahy a ve větracích komínech se uhnízdili holubi, kteří řádí i ve varně. Ve sladovně jsem ani nebyl, mám strach,“ přiznává Vymyslický. Slavnou historii pivovaru, který proslavil klip skupiny Argema se zpěvákem Jarkem Filgasem, rozšafně sedícím na bednách jarošovského moku, už připomíná jen mozaikový nápis JP 1688...
Jestli majitel budovy opraví, nebo je čeká demoliční výměr, to záleží na statickém posudku. „Je jasné, že některé nemají šanci, jejich statika je narušená. Ale vyčkáme na posudek,“ zdůraznil Vymyslický, který nevyloučil, že jako symbol pivovaru  přežije vysoký komín kotelny. „Záleží na statikovi, určitě nechceme všechno zbourat. Jen to, na co ukáže prstem. Oprava určitě přijde levněji, než stavět nové,“ doplnil.
Jakmile pivovar prohlédne statik, spatří světlo světa studie na jeho proměnu. Vymyslický počítá, že do areálu napumpuje až 100 milionů korun. „Samozřejmě i s dotací od Evropské unie, která má koncem roku 2015 vypsat granty na obnovu zašlých podnikatelských areálů. Abychom uspěli, musíme být maximálně připraveni,“ uvědomuje si podnikatel, který zaměstnává 150 lidí. Jeho přáním je proměnit pivovar po vzoru Itálie, kterou i přes současnou krizi považuje za výrobnu Evropy. „Je to můj vzor, nenašel jsem tam firmu, která by mě nenadchla. A že jsem jich několik projel,“ podotkl.
Kdy se areál bývalého pivovaru představí veřejnosti v novém kabátě, je dnes jako věštění z křišťálové koule. „Mám šest a půl roku do důchodu, tak snad to stihnu,“ přeje si Vymyslický, který si pohrává s myšlenkou, že ještě před rekonstrukcí uspořádá Den otevřených dveří. „Kdybychom páskami vymezili trasu a za pomoci hasičů zajistili bezpečnost, lidé by zájem určitě měli. Sami by si udělali obrázek. Ale uvidíme,“ připustil možnost prohlídky zchátralého objektu.
Firma Vymyslický - Výtahy zaměstnává 150 lidí a patří mezi čtyři největší výrobce výtahů v zemi. Výsadní postavení pak zaujímá na trzích Slovenska.

autor: PETR ČECH

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace