Je těhotná, bez domova, přežívá v centru. Nenarozené dítě zabíjí alkoholem

Je těhotná, bez domova, přežívá v centru. Nenarozené dítě zabíjí alkoholem
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 06 / 2016

I když je v pokročilém stadiu těhotenství, popíjí alkohol a žebrá v ulicích Uherského Hradiště. Alena S. žije ve městě asi půl roku, městská policie a sociální odbor radnice o bezdomovkyni vědí, ale jsou téměř bezmocní. První krok musí udělat sama. Jenže podle všeho už rezignovala a utápěním se v alkoholu vážně ohrožuje i nenarozené dítě.
„Nemám chuť se s nikým bavit, k čemu je to dobré? Nemá to cenu,“ říká Alena, která často vysedává na Zelném trhu. Obyvatelé ji tady už dlouho znají. „Už několikrát mě žádala o peníze, jednou jsem jí dal cestou na oběd třicet korun, aby si koupila něco na jídlo. Ale obávám se, že jsem jí moc nepomohl. Její pohled napovídá, že si skutečný stav věci ani neuvědomuje,“ prohlásil Tomáš Starý. „Když jsem ji viděl naposledy, měla u sebe tašku, nějaké drobné a červené krabicové víno,“ dodal.
Pití alkoholu v těhotenství má podle lékařů největší dopad na nervový systém plodu. „V nejhorších případech může dojít až k úmrtí plodu v děloze, často pak dochází k vývojovým vadám srdce, mozku a ledvin. Když se dítě ženy, která pije v průběhu těhotenství, narodí, má takzvaný fetální alkoholový syndrom, tedy může být retardované, mít snížené IQ, oční vady a neurologické poruchy,“ říká Martina Píšťková, zástupkyně primáře porodnicko-gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. U požívání drog jsou následky podobné, většinou má dítě také abstinenční příznaky.
Bezdomovkyně se v týdnu vrátila z kroměřížské nemocnice, důvod hospitalizace neodtajnila. „Nebyla jsem tam kvůli těhotenství, ale z jiného důvodu,“ prozradila Alena.

VÍCE ČTĚTE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ NEBO PLACENÉ VERZI TÝDENÍKU DOBRÝ DEN S KURÝREM

banner
TOPlist