Jeden hlas rozhodl, kácet se bude dál!

Jeden hlas rozhodl, kácet se bude dál!
Foto: fab  /  Lesoparku bude park - S hustým porostem Tyršových sadů se už mohou Broďané pomalu loučit.
Uherský Brod Zprávy 13 / 01 / 2009

Na programu mimořádného zastupitelstva v Uh. Brodě byl jediný podstatný bod. Začnou práce na obnově parku, nebo se odpůrcům podaří rekonstrukci pozdržet a prosadit zásadní změny? Tak jak to u zásadních rozhodnutí bývá, rozhodl rozdíl jednoho hlasu. Odpůrci projektu se pokusili přijmout usnesení, které by pozdrželo podepsání smlouvy na nejzazší možný termín a umožnilo tak zapracovat změny. Na přijetí tohoto usnesení potřebovali odpůrci čtrnáct hlasů. Nakonec jim však jeden chyběl.
„Jsem přesvědčený, že se dá projekt ještě upravit tak, aby nám dotace nebyla upřena, ale aby zároveň byly minimalizované počty vykácených stromů. Nikdo nepochybuje, že nemocný strom se má pokácet, ale některé stromy jsou určené k vykácení ze zdravotního důvodu jen proto, že jsou atypické,“ pronesl místostarosta Petr Vrána, který patří k odpůrcům rekonstrukce v této podobě. „Nejsem odborník na tuto problematiku, ale nemám důvod nevěřit v projekt renomované firmy. Současný stav je neúnosný. Padají větve, lidé si stěžují, spousta stromů je nemocných,“ sdělil svůj postoj starosta města Ladislav Kryštof.
Celá kauza není o tom, zda rekonstruovat park, či ne, ale jakým způsobem to udělat. Projekt chce totiž současnou povahu nepřehledného a hustě zarostlého lesoparku změnit na přehledný park, kde budou dominovat jednotlivé stromy. Tak, jak je tomu například v horních sadech Komenského. Návrh obnovy tím chtěl vyřešit i bezpečnost parku. Odstraněním tmavých zákoutí a hustých porostů si radnice slibuje vypuzení různých podivných existencí. Další spor je ve způsobu oprav chodníků. Každý zrekonstruovaný chodník dnes totiž musí splňovat přísné normy, které vypracovala národní rada pro zdravotně postižené. To mimo jiné znamená, že sklon chodníku musí být maximálně 8 až 9 procent. To proto, aby byl sjízdný i pro vozíčkáře. Dosluhující chodníky však mají sklon až dvanáct procent. Projektanti to vyřešili tak, že ke stávajícímu chodníku přibude další chodník, který povede ze strany na stranu, a bude tak sjízdnější jak pro vozíčkáře, tak pro maminky s kočárky. Komunikace, která by nesplňovala kritéria bezbariérovosti, by totiž nemusela obdržet stavební povolení. Svízel je v tom, že díky tomuto opatření padnou desítky zdravých stromů.
„Je pro nás podstatné, aby se utratilo 10 milionů? Nebo je podstatných nějakých tisíc podpisů podporujících zachování povahy lesoparku? Protože tu nic podobného není,“ vložil se do diskuze odpůrce stávajícího projektu, zastupitel za stranu zelených Libor Nováček. Tomu se také nelíbí způsob rozmístění laviček v parku. Místo více jednotlivých stanovišť laviček bude jen několik náměstíček, kde se mobiliář soustředí ve větším počtu. „Zajímalo by mě, kdo se tam bude scházet. Leda děcka z Tropiku. Nikdo jiný,“ dodal místostarosta Vrána. Po hodině diskusí zastupitelé odsunutí podpisu smlouvy nakonec neschválili.
„Máme stavební povolení na tuto dokumentaci. To jsme měli již odevzdat a taky jsme to udělali. Jsem přesvědčen, že pokud se v projektu sáhne ke změnám, bude potřeba úplně nové stavební povolení, které ovšem už nestihneme podat v termínu, a tím pádem by nebyla splněna podmínka nutná k čerpání finančních prostředků,“ vysvětlil starosta, co by mohlo přijetí usnesení znamenat. Rekonstrukční práce začnou již příští měsíc. Novou podobu parku budou moct Broďané posoudit už v září.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace