„Jídlo ze zbytků? Nesmysl,“ tvrdí ředitel. Radní mu nevěří a do středy chtějí důkazy

„Jídlo ze zbytků? Nesmysl,“ tvrdí ředitel. Radní mu nevěří a do středy chtějí důkazy
Foto: SAL, WEB, koláž DOBRÉHO DNE  /  Do roviny „tvrzení proti tvrzení“ se dostal problém, který hýbe Uherským Ostrohem. Dnes už bývalá pomocná kuchařka nejprve řediteli školy a poté na třídních schůzkách rodičům oznámila, že se do jídla dostávají zbytky stravy. Pod své tvrzení se podepsala i v zápisu, který signovali také starosta města Vlastimil Petřík a místostarostka Hana Příleská. Ředitel Petr Bělohrad ženu na druhý den propustil a tvrdí, že to nemá souvislost s „incidentem“ ve školní kuchyni. Manipulace s jídlem odmítl, škola zvažuje podání trestního oznámení.
Uherský Ostroh Zprávy 27 / 11 / 2019

Chceme důkazy, doložte nám svá tvrzení! To je úkol, který dali radní Uherského Ostrohu řediteli tamní základní školy Petru Bělohradovi. Ten vysvětluje skandál ve školní kuchyni snahou dnes už bývalé pomocné kuchařky pomstít se jemu a také kolegyním.
V kostce: Žena oznámila ve středu 13. listopadu nejprve řediteli školy a následně i rodičům na třídních schůzkách, že se k dětem dostávají porce také ze zbytků stravy. Ve čtvrtek byla bez práce, ředitel využil zákonnou možnost hodinové výpovědi v rámci zkušební doby. V pátek už v kuchyni pracovala nová síla. Zprávy o manipulacích s jídlem se začaly šířit prostřednictvím sociálních sítí a na malém městě se staly rychle tématem číslo jedna. Minulé pondělí o situaci jednala městská rada. Rozpravy se zúčastnil také Petr Bělohrad. Svoji „obhajobu“ opřel o prohlášení, jež předtím zveřejnil na školním webu a kterému většina radních nevěří.
„Ve středu za mnou přišla do ředitelny pomocná kuchařka paní K. s informací, že viděla, jak jiná kuchařka v úterý přišla do jejího sektoru kuchyně, v němž sklízí zbytky jídla a umývá nádobí, a vzala ze zbytků plátky masa, omyla je, odnesla do sektoru školní kuchyně, v němž se vydává jídlo, a přidala je mezi maso nachystané k výdeji pro další strávníky,“ uvádí Petr Bělohrad s tím, že okamžitě začal jednat. „Samozřejmě jsem provedl i pohovor s vedoucí školní jídelny a zbývajícími kuchařkami, které popřely, že by k nějakému takovému jednání došlo. Paní kuchařka X nicméně přiznala, že si zbytky v kyblíku do sektoru jídelny, kde neměly co dělat, odnesla pro vlastního psa.“
Paní K. mohla podle Bělohrada motivovat osobní msta vůči řediteli i kolegyním. „Zasahovala do jejich stanovených pracovních činností, obtěžovala je i ve volném čase telefonáty a esemeskami,“ napsal ředitel. Jemu se pak údajně mohla mstít za to, že našel náhradu v kuchyni už v čase její zkušební doby.
Vedení ostrožské školy zvažuje podání trestního oznámení na paní K. pro šíření poplašné zprávy a poškozování dobrého jména školy. Avšak trestní oznámení podle informací DOBRÉHO DNE zvažuje také paní K. (její vyjádření přinášíme v písemném prohlášení na schůzce se starostou Vlastimilem Petříkem a místostarostkou Hanou Příleskou na jiném místě, pozn. autora).
Radní považují ředitelova vysvětlení za nedostatečná a požadují, aby svá tvrzení podpořil do středy 27. listopadu písemnými důkazy. A to jak z jednání s oznamovatelkou problému, tak i s vedoucí a dvěma pracovnicemi kuchyně.
Úkoly pro ředitele nejsou veřejnou informací. „Předal jsem je řediteli ve čtvrtek 21. listopadu, ještě předtím jsem se osobně setkal s propuštěnou kuchařkou a vyslechl její názor. Ředitel dostal čas na vysvětlení, do té doby nebudu situaci dál komentovat,“ sdělil starosta Vlastimil Petřík.
Bývalý starosta a dnešní radní Vlastimil Vaněk pochybuje, že ředitel předloží hodnověrné důkazy. „Osobně nevím, jak chce třeba zařídit zápisy z jednání o tak závažném incidentu, jakým manipulace s dětskou stravou nesporně je, když z nich žádné nepořídil,“ poznamenal Vaněk na Bělohradovu adresu.
Redakce DOBRÉHO DNE požádala ředitele o písemné odpovědi na dvě klíčové otázky. Na dotaz, jestli je pravda, že písemné záznamy ze setkání s oznamovatelkou ani s pracovnicemi kuchyně nepořídil, odpověděl stručně „ne“. Dotaz, co konkrétně chtějí radní vědět, pak ponechal bez odpovědi.

banner
autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace