Jihomoravský kraj místní školy nepotěšil
Foto: zde / Neohrozí je dotace jiným? - Bzenecká VOŠ, SOŠ a SOU měla až dosud dostatek uchazečů o své obory a například cukráři patří mezi nejlepší v Evropě. Krajské stipendium ovšem může s přihláškami řádně zamíchat.
Radní rozhodli o udělování prospěchových stipendií, Veselsko do programu nezahrnuli
Jako diskriminováni a odstrčeni na vedlejší kolej se mohou cítit ředitelé a pedagogové středních škol z Veselska. Krátce před podáním přihlášek totiž radní Jihomoravského kraje rozhodli o tom, že v šestnácti středních školách a učilištích zavedou prospěchové stipendium. Veselsko do této škály nezahrnuli. Regionálním školským zařízením tak hrozí, že žáci budou podávat své přihlášky jinam. Otevřeně si ovšem verdikt kraje netroufl nikdo z nich kritizovat.
Je logické, že pokud některá škola nabídne svým žákům prospěchová stipendia, bude mít oproti těm dalším výhodu. Když jsme se tuto informaci dozvěděli, byli jsme z toho vyvedeni z míry, ovšem rozhodnutí radních nehodlám komentovat. Mohu jen říci, že my si z vlastních prostředků nic takového dovolit nemůžeme. Naopak, spíš řešíme, jak pokrýt náklady na topení, uvedl ředitel SOŠE a SOU Veselí nad Moravou Jiří Vavříček.
Theodor Dvořák, který působí jako ekonom ve VOŠ, SOŠ a SOU ve Bzenci, není postojem kraje také příliš nadšený. Zákon nám neumožňuje vyplácet našim žákům prospěchová stipendia. Nyní tak bude záležet hodně na rozhodnutí rodičů, pro které může ekonomická stránka hrát velkou roli. Ovšem i my dokážeme vyjít našim žákům vstříc a jsme jim například schopni zajistit dvou- či tříměsíční stáž v zahraničí, přičemž jim hradíme jak cestovné, tak i nocleh, vysvětlil Dvořák.
Prospěchové stipendium zřejmě svou roli hrát bude. Jsou o tom přesvědčeni i radní, kteří tak chtějí, dle svých slov, nalákat vycházející žáky ze základních škol na obory, po kterých je na trhu práce největší poptávka.
Dlouho proklamovaná podpora učebních oborů dostala nyní konkrétní podobu. Jsme přesvědčeni, že to může být jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku. Obory, které budou touto stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce, vysvětlil krok jihomoravských radních hejtman Michal Hašek.
Dle rozhodnutí radních budou dostávat stipendia ti žáci, kteří se rozhodnou vyučit v jednom z těchto oborů: nástrojař, klempíř - stavební výroba, elektrikář - silnoproud, pekař, řezník-uzenář, čalouník, mechanik plynových zařízení, kominík, malíř - lakýrník, podlahář, sklenář, tesař, zedník - obkladač a pokrývač.
Systém prospěchových stipendií je nastaven tak, že učni budou ve druhém pololetí prvního ročníku dostávat 1 500 korun za pololetí. Ve druhém ročníku se bude jednat o částku 2 000 a ve třetím ročníku o 2 500 korun za pololetí.