Jizda králu v UNESCO?

Jizda králu v UNESCO?
Foto: il.
Slovácko Zprávy 22 / 11 / 2011

Už tento týden se může rozhodnout, zda se slovácká Jízda králů stane kulturním fenoménem zapsaným do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V úterý začíná na indonéském ostrově Bali konference Mezinárodního výboru pro záchranu nehmotného kulturního dědictví.
„Nervozita samozřejmě stoupá. Pokud by se nám přání splnilo, čekají oslavy nejen naši obec, ale určitě by to řádně oslavili i na ministerstvu kultury. Za sebe přiznám, že by to bylo splnění mého starostovského snu,“ prohlásil Jan Pijáček, starosta Vlčnova.
?Fenomén slovácké Jízdy králů, o jejíž zápis usilují folkloristé už pět let, budou zástupci z celého světa posuzovat až do 29. listopadu. „Kdy může být rozhodnuto, vůbec netušíme. Žádostí je hodně. Zatímco před dvěma lety jich byly desítky, dnes jde o stovky. Jako první to budou však vědět lidé z ministerstva kultury. Budeme na jejich zprávu netrpělivě čekat,“ doplnil starosta Vlčnova.
Na prestižním seznamu má přitom Česká republika „jen“ tři události. Porotu už dřív zaujalo prastaré umění sokolníků a masopust na Hlinecku. Svého reprezentanta má i Slovácko s tancem verbuňk. Jízda králů by tak mohla být čtvrtým českým „zářezem na pažbě“. Samotné Slovácko by pak bylo díky dvěma zápisům ještě výjimečnější. Tradice jízd se kromě Vlčnova udržují také v Hluku a Kunovicích.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace