Jízda vlakem se změnila v boj o přežití. Lékař zasáhl včas
Foto: sal / Ředitel hradišťské záchranky Anton Vaňo.
Jízda vlakem se změnila v boj o lidský život. Cestující měl štěstí, že v Leo Expresu na trati Praha - Staré Město seděl Anton Vaňo, ředitel Zdravotnické záchranné služby v Uherském Hradišti, který pacienta vyrval ze spárů zubaté a ve stabilizovaném stavu jej v Hulíně předal do péče záchranářů.
Až tak dramatické to zase nebylo, pacienta postihla srdeční příhoda, ale nikoliv zástava srdce, asi minutu byl v bezvědomí, svěřil se Anton Vaňo, který zareagoval na výzvu palubního personálu, jestli ve vlaku není lékař. Když jsem k pacientovi přišel, už se pomalu probíral, resuscitace nebyla zapotřebí, provedl jsem opatření ke stabilizaci a zjistil, jaké bere léky. Z vlaku mezitím zavolali záchrannou službu a já jen posádce upřesnil, o co jde, aby přijeli s vybavením, jaké pacient potřeboval, dodal lékař, který si ve vlaku odbyl premiéru. Ale třeba v autobuse už jednou zasahoval.
Pacient měl podle něj štěstí, že jej kolaps postihl zrovna v okamžiku, kdy vlak vjížděl do stanice Hulín. Záchranáři tak byli na místě prakticky hned. Kdybychom ale třeba nouzově zastavovali v poli, dojezdová vzdálenost by se prodloužila. A nechci ani domyslet, kdyby měl infarkt, zdůraznil Vaňo, podle kterého je nutné se zabývat otázkou povinnosti vybavení vlaků externím defibrilátorem. Přístroj je určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj. I proto jsem v dotazníku spokojenosti dopravce uvedl, že vzhledem k počtu přepravovaných osob a zažité zkušenosti se má zamyslet nad pořízením přístroje, který může zachránit život. Ostatně v zahraničí je to zcela běžné, apeluje lékař.