Jmelí ničí stromy! Ve Zlínském kraji už jde o kalamitu

Jmelí ničí stromy! Ve Zlínském kraji už jde o kalamitu
Foto: Ilustrační foto
Zlínský kraj Zprávy 30 / 12 / 2019

Stromy jsou napadené parazitickým jmelím. Nejvíce ohrožené jsou topoly, javory, jabloně a tradiční české lípy. V celém Zlínském, ale také Moravskoslezském, Olomouckém a v části Jihomoravského kraje už je situace krizová. Stát sice na boj se jmelím už vynaložil desítky milionů, ale stále to nestačí. Podle expertů se bude situace dále dynamicky zhoršovat v důsledku změny klimatu.
Jmelí patří mezi nejznámější symboly Vánoc. Arboristům však přemnožený parazitický keřík přidělává vrásky na čele. „Stromy, které jmelí napadne, přestávají prosperovat. Rostlina osídlí jejich větve, ze kterých začne čerpat vodu a rozpuštěné minerální živiny, které ale k životu potřebuje samotný strom. Svého živitele tak jmelí pomalu přivádí k zániku,“ vysvětluje Jaroslav Kolařík, arborista a ředitel společnosti Safe Trees, která se zaměřuje na mimolesní zeleň. Stát tak jen letos alokoval na likvidaci jmelí a dalších invazních druhů 170 milionů korun. V roce 2020 lze očekávat, že se požadavky vlastníků stromů budou dále stupňovat.   
Šíření jmelí napomáhá teplejší klima. „V některých krajích je situace skutečně kritická a v posledních měsících už se dá popsat jako kalamita. Největší problémy jsou především ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Zajímavé je, že Česko je jmelím napadeno výrazně více než sousední státy, které by mu přitom měly teoreticky nabízet podobné podmínky. Nikdo ovšem neví, jaká je příčina,“ uvádí Kolařík.
Mezi stromy, které zvlášť snadno padají jmelí za oběť, patří například typická česká lípa srdčitá, topoly, javory a ovocné stromy, především jabloně. Databáze www.stromypodkontrolou.cz, která monitoruje stav mimolesní zeleně, uvádí více než 8 tisíc stromů, které jsou napadané jmelím. To představuje asi čtvrtinu všech výskytů doprovodných organismů na stromech, které databáze zahrnuje. Právě v těchto dnech, kdy ze stromů opadalo listí, je jmelí v korunách jasně vidět a nastává čas situaci řešit. Od konce října do začátku dubna je totiž období takzvaného vegetačního klidu.
Existují dva základní způsoby likvidace jmelí. „V prvním případě jde o mechanické odstraňování napadených větví tím, že se napadený strom prořeže. To ale znamená, že strom přijde o své části, a je tedy poškozený,“ říká Kolařík. Druhým způsobem je speciální postřik, který způsobí, že nadzemní část keříku jmelí odumírá a rozpadá se, aniž by bylo nutné odřezávat větve,“ uvádí Kolařík.

TOPlist