Josef Bazala: Jako senátoři nejsme vázáni stranickými doporučeními
Foto: archiv / Senátor Josef Bazala
Přibližně v těchto dnech jsou to tři roky, co se stal senátorem. Řečeno sportovní terminologií, dlouholetý starosta Starého Města začal hrát druhý poločas svého funkčního období. Na to, jak se mu daří hájit zájmy Slovácka v horní komoře parlamentu, jak se práce senátora liší od práce starosty nebo co považuje za svůj dosavadní největší úspěch, odpovídal v bilančním rozhovoru pro slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM.
Po třech letech v horní komoře parlamentu asi již nebloudíte po chodbách Valdštejnského paláce. Ale přesto. Je něco, na co jste si doposud nezvykl?
Je to práce jako každá jiná, musíte si ovšem na ni zvyknout. Pokud máte odlišný názor na projednávané zákony a dění v naší zemi, tak jej samozřejmě můžete, a měli byste jej, sdělit. Získat pro něj podporu již tak jednoduché není, protože je tady 81 osobností, a jako senátoři nejsme vázáni stranickými doporučeními.
Jak moc se liší práce senátora od práce starosty či místostarosty, kterou jste ve Starém Městě zastával na dvě dekády?
Když schvalujete úpravu zákona, tak je to proces na několik měsíců, spíše let. Než projde celým schvalovacím procesem a začne platit, tak se v mnoha případech změní podmínky a je nutné zákon opět novelizovat. Nebo přijde nové nařízení EU nebo dokonce zjistíte, že zákon je nedokonalý nebo se při schvalování do něj dostaly nějaké změny při projednávání na vládě, v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu. Pak vám již skončí volební období a už jej dokonce nemůžete ani opravit. Práce v samosprávě nebo na kraji je zásadně odlišná oproti práci v legislativě. Práce na radnici je pestrá, máte možnost ovlivnit životy a prostředí města nebo obce, a hlavně jsou za vámi vidět konkrétní činy. Když naplánujete opravu chodníku, výstavbu kluziště, nové osvětlení, pořízení kontejnerů na odpad nebo rekonstrukci sportovní haly a podobně, tak ty věci většinou do roka nebo za volební období realizujete.
Práce senátora je spojená především s hlasováním o zákonech, nejrůznějších zprávách a informacích z Evropské unie. Může vlastně senátor ve finální fázi legislativního procesu na zákonech ještě něco změnit?
Může, musí ovšem ten proces schvalování sledovat od začátku, kdy je projednáván na vládě a je ve fázi připomínkového a meziresortního řízení. Dá se říci, že každý zákon se týká několika ministerstev, která k němu zaujímají svá stanoviska nebo mají vlastní návrhy řešení. Vláda tyto připomínky buď zohlední, nebo ne. Po schválení zákona vládou je prostor pro změny a úpravy při projednávání v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu.
Vláda v poslední době spustila také několik programů, které mají pomoci nejen seniorům se snižováním energetické náročnosti domů. Na druhou stranu si to schytala za nápad, že chce přispívat až jeden milion korun každému vlastníku nemovitosti, který si bude chtít opravit dům po babičce. Jak se na tuto formu podpory díváte vy?
My jsme tuto záležitost projednávali na komisi pro regionální rozvoj a cestovní ruch. Vyjádřili jsme k tomu velmi opatrný názor, s tím, že mnohé může být zneužito a dotaci budou čerpat především ti, kteří jsou movití, a na ty potřebné se nemusí dostat. Na druhé straně je v ČR asi 500 000 nemovitostí, které nejsou dostatečně zatepleny a mají vysokou uhlíkovou stopu a je nutné s tím něco udělat. Lidé v nájemním bydlení dostávají různé podpory, tak si myslím, že i poctiví vlastníci rodinných domů, kteří jsou pro společnost velmi nenároční a užiteční, si zaslouží podporu a motivaci k rekonstrukci a modernizaci rodinných domů. Pokud se k tomu ovšem přidá určitá závist, nepoctivost a nepochopení, tak je to těžké. Někdy se zkrátka vyplatí vybydlený starý dům zdemolovat a postavit moderní nový. To rozhodnutí bude ovšem vždy na vlastnících. Stát i v těchto případech nabízí pomoc. Myslím, že je to dobře.
Velkou vlnu nevole vzbudilo rozhodnutí České pošty zavřít velké množství svých poboček, na což doplatili jak obyvatelé měst, tak některých menších obcí. Mohl jste v této věci jako senátor nějak pomoci?
To rozhodnutí bylo na vedení České pošty. Osobně ale nejsem přesvědčen o efektivním hospodaření České pošty. Další dodávkové společnosti hospodaří mnohem lépe. Pro mne bylo dobrou zprávou, že pošty zůstanou na všech malých obcích. I pro města by mohl být cestou projekt Pošta Partner, kdy pobočky provozuje například nějaký obchodní řetězec. Tak už to funguje na mnohých menších obcích, proč by to tak nemohlo fungovat i ve městech.
Funkce senátora s sebou přináší také možnosti, jak pomáhat domovskému regionu, otvírat dveře na různých úřadech a ministerstvech. Jak lehký, nebo naopak těžký úkol to je?
Mám to nastaveno tak, že jsem po komunálních volbám popřál všem starostkám a starostům ke zvolení a pokud budou mít něco, s čím bych mohl pomoci, tak jsem k dispozici. Snažím se účastnit valných hromad jednotlivých mikroregionů, nebo setkání starostů obcí s rozšířenou působností. Také se účastním akcí, které jsou pořádány v regionu, a jsem mezi lidmi. Někdy stačí i dobrá rada nebo doporučení, kdy obce mají nějaké nejasnosti při vykazování dotací a podobně. V minulých týdnech jsem v Senátu pořádal diskusní fórum Rok po komunálních volbách a mezinárodní konferenci Nízkoemisní vnitrozemská plavba a Evropa, kde vystupovali i zástupci Baťova kanálu.
Když se ohlédnete za uplynulými třemi roky, tak co považujete za svůj největší úspěch ve funkci senátora? A naopak bylo něco, co dnes víte, že byste udělal jinak?
Hned v prvních týdnech, co jsem se stal senátorem, se projednávalo v Senátu zrušení superhrubé mzdy. Proti tomu jsem měl rozhodně více protestovat. Mrzí mě, že se nám nepodařilo pozměňovacím návrhem zvýšit limity při zadávání veřejných zakázek. Drtivá většina v Senátu hlasovala pro tento pozměňovací návrh. Měl uvolnit ruce starostům při zadávání veřejných zakázek nebo služeb a pomoci místním firmám a dodavatelům. Bohužel, politická dohoda mezi koalicí a opozicí v Poslanecké sněmovně tento návrh zamítla.
Jste známý svým vztahem k folkloru. Už jste si v Senátu také někdy zazpíval nebo zaverboval?
V srpnu jsem organizoval v Senátu Valdštejnské kulturní léto, kde vystoupily soubory z mého volebního obvodu č. 81 ze Slovácka. Jsem rád a moc děkuji, že pozvání přijaly soubory Pentla z Boršic s CM Pentla a Pentličkou, která doprovázela i sbor Staroměští mládenci a soubor Radošov z Veselí nad Moravou a CM Svobodica. Bylo to moc krásné představení, které si pochvalovali jak diváci, tak i pracovníci Senátu, kteří mají organizaci na starost. Jako vyvrcholení jsme na závěr zatančili společný verbuňk všech chlapců ze zúčastněných souborů, což bylo odměněno velkým aplausem diváků. Zkrátka jsme to tam opět rozjeli po našem.