Justiční omyl? Šimon má nezvratné alibi!

Justiční omyl? Šimon má nezvratné alibi!
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 29 / 12 / 2016

David Šimon z Uherského Hradiště, který si ve Valdicích odpykává 20,5 roku za brutální vraždu seniora ve Slopném, je možná obětí justičního omylu! Aspoň podle facebookové komunikace a výpovědi svědkyně Kateřiny O., která u Krajského soudu ve Zlíně potvrdila, že v době vraždy byla s odsouzeným…
„Nové důkazy jednoznačně potvrdily důvody obnovy řízení. Je totiž vyloučené, aby můj klient byl na místě vraždy. Je pro mě proto zklamáním, že soud našemu návrhu nevyhověl už dnes,“ reagoval po čtvrtečním soudním jednání Vít Burša, obhájce odsouzeného. „Soudu jsme navíc předložili posudek znalce z oboru IT komunikace, který potvrdil, že na Facebooku není možné měnit obsah nebo datum,“ dodal Burša.
Soud si však ještě vyslechne další svědky, kteří s Šimonem v době vraždy rovněž komunikovali přes Facebook. Předseda senátu Jaromír Koudela zároveň vyčkává na vyjádření americké společnosti Facebook, která má potvrdit, že s facebookovou komunikací skutečně nikdo nemanipuloval. Je z ní totiž nezpochybnitelné, že Šimon si s dívkou psal v době od 19.15 do 19.30 a domluvili si schůzku. „Facebook nikdo nikdy neprověřoval a já netušil, že jde zrovna o den a čas vraždy. Když jsme se ale ke komunikaci dopátrali, uvědomil jsem si, jak to bylo,“ uvedl u soudu David Šimon, který je ve vězení už čtvrtým rokem. „Seděl jsem v restauraci Masaro na sídlišti Štěpnice v Uherském Hradišti a psal si s kamarádkami přes Facebook, s jednou jsem se pak domluvil na schůzce. Byli jsme spolu asi čtyři hodiny, povídali jsme si a pak se dívali na film, u kterého jsem usnul. Pamatuju si to přesně, protože se mi stalo poprvé, co jsem s holkou usnul. Intimní poměr jsme spolu neměli, byli jsme jen kamarádi,“ vzpomínal čtyřiadvacetiletý mladík. „Strávili jsme spolu asi dvě hodiny, vykládali si a pak se dívali v autě na film. Už nevím, kde ani o jaký film šlo, ale moc nás nezaujal. Byli jsme unavení, David dokonce usínal,“ vypověděla dvaadvacetiletá Kateřina O., která tak dala odsouzenému nezvratné alibi. Vražda ve Slopném se totiž stala v době od 19 do 20 hodin, což by za nových okolností Šimon neměl šanci zvládnout. Soud ale zatím návrhu na obnovu řízení nevyhověl.
„Syn nikoho nezavraždil, je nevinný, ale soud je zatím slepý. I když jsou fakta naprosto jasná. Smutné je, že kdybychom komunikaci nevypátrali sami a nepodnikali další kroky, nic se neděje. Ve vězení přitom sedí nevinný a vrah běhá po svobodě,“ reagoval na dění v soudní síni Dalibor Šimon, otec odsouzeného, který je po předchozích nezdarech u Vrchního i Nejvyššího soudu skeptický. Obhájce jeho syna je však optimističtější. „Máme v ruce důkazy, které jsou jednoznačným důvodem k osvobození mého klienta. Když soud dospěje k závěru, že nemohl být na místě vraždy, zhroutí se celá konstrukce příběhu, jak jej doposud vylíčil,“ prohlásil Burša.
Šimon si odpykává 20,5 roku za brutální vraždu seniora ve Slopném v nejpřísnější věznici ve Valdicích, i s vazbou je za mřížemi už čtyři roky. V obci přitom prý nikdy nebyl a spoluvraha Straňáka poznal až tři týdny po vraždě, což potvrdil u soudu i samotný Straňák. Společně podle soudu přepadli sedmasedmdesátiletého seniora v jeho domě 22. září 2011, opakovaně jej surově bili po celém těle, škrtili a kopali. Důchodce utrpěl rozsáhlé zlomeniny lebky a otok mozku, zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3 tisíce korun v hotovosti a šperky za 14 tisíc korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist