Kácení posvětil znalec, stromy jsou suché, prohnilé a nebezpečné
Foto: Facebook / Moravní náměstí přišlo o tři javory, vykazovaly defekty v korunách i kmenech.
Obyvatelé Uherského Hradiště se pozastavují nad kácením ve městě, motorové pily se „zakously“ do stromů na Moravním nábřeží, u zimního stadionu, ale třeba i ve Staré Tenici. Obavy z likvidace zeleně jsou však liché, osud stromů podepsal znalecký posudek, radnice navíc na podzim počítá s náhradní výsadbou.
„Kácení stromů nechápu, nejsem odborník, ale podle kmenů vypadají zdravě. Městu vládne betonová mafie, v létě vedro na omdlení a stín žádný. Ale už si bohužel pomalu zvykám...,“ komentoval Karel Zelený kácení na Moravním nábřeží. Z jeho povrchu zmizely tři statné javory. „Už vykazovaly výrazné defekty v kmenech i korunách. Důvodem k jejich pokácení však nebyl jen zhoršený zdravotní stav, ale i stáří, snížená vitalita a skutečnost, že jde o invazivní druh dřeviny,“ informoval Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Náhradní výsadba je podle něj samozřejmostí, žádný bytový dům stromy nenahradí. „Na podzim na místě vysadíme platan a dub, což jsou hodnotné a dlouhověké dřeviny,“ prozradil mluvčí.
Kácení šesti stromů na ulici Sokolovské (u kruhového objezdu) je předvojem výstavby autobusové zastávky. Ustoupily jí tři jírovce, dva habry a jeden morušovník. „Jírovce byly výrazně oslabené klíněnkou jírovcovou, nejedná se o dřeviny významné stářím a velikostí, moruše je provozně nebezpečná dřevina. Orgán ochrany přírody s povolením kácení zároveň uložil povinnost náhradní výsadby v počtu 21 stromů,“ uvedl Pášma.
Stromy však zmizely i z ulice Jiřího z Poděbrad, Na Splávku, Na Rybníku nebo na sídlišti Stará Tenice, podle radnice byly suché nebo ve značně zhoršeném zdravotním stavu. „Jen v malé míře byly stromy pokáceny z jiných zákonných důvodů, tedy kvůli nadměrnému stínění bytů, narušování stavebních konstrukcí nebo kolizi s inženýrskými sítěmi,“ dodal mluvčí. V městské památkové zóně je podle něj podkladem pro kácení vždy znalecký posudek, případně i přístrojové hodnocení stromů akustickým tomografem.
Uherské Hradiště ročně na péči o dřeviny vynakládá zhruba 2,5 milionu korun.