„Kandiduju, ale starostou nebudu. Asi“

„Kandiduju, ale starostou nebudu. Asi“
Slovácko Zprávy 12 / 09 / 2014

Politickou mapu Slovácka čekají velké změny. V osmi obcích nekandidují současní starostové vůbec, v dalších jedenácti pak mají díky postavení na nižších místech kandidátky na kahánku. Většina kandidujících sice hovoří o tom, že je to důkaz jejich odchodu do ústraní, avšak volební systém může rozdat karty jinak.
K obhájení funkce vedou dvě cesty. Především musí kandidáta povýšit preferenční hlasy voličů. Dalším nezbytným krokem pak musí být dohoda nové koalice. To je však jen teorie, jasnou odpověď se dozvíme až v říjnu.
A co starostové tvrdí dnes?
„Ke konci října odejdu, to je jisté. A 1. prosince nastupuji do penze. Mám za sebou čtyřiačtyřicet odpracovaných let a dvanáct roků na místě starosty. Toto datum vyhlížím už dlouho jako světlo na konci tunelu,“ říká Josef Bartoš, starosta Šumic v letech 2002-2014. Bartoš vyhrál v Šumicích třikrát volby s největším počtem hlasů. Letos kandiduje za občanské sdružení SNK ze čtrnáctého místa. „V zastupitelstvu být můžu, ale vedoucí funkci je třeba už předat,“ podotýká Bartoš.
Stejný přístup zvolil i Jan Šimčík, dlouholetý starosta Hluku. „Kandiduju, ale o místo starosty už nemám zájem,“ tvrdí kandidát občanských demokratů s číslem 4.
Už loni v dubnu, jako první ze všech starostů, oznámil Stanislav Tureček z Ostrožské Nové Vsi, že po šestnácti letech ve funkci skončí. Je rozhodnutí odejít vaším posledním slovem?
„Když to řeknu v nadsázce - blížím se k důchodovému věku a nechci, aby mladší řekli, že se tady držím jak veš v kožichu. Takže odpověď zní ano,“ řekl tehdy v rozhovoru pro týdeník DOBRÝ DEN. Tureček kandiduje za Sdružení nezávislých občanů a členů ODS z pátého místa.
O předávání zkušeností mladším hovoří i další starostové, kteří „spadli“ z prvních míst kandidátek.
„Jako zastupitel rád předám zkušenosti a pomůžu s dokončením rozdělaných investičních akcí. Starostu už ale dělat nechci. V obci jsou navíc zájemci o můj post, takže jim to rád předám,“ říká Zdeněk Jabůrek, starosta Kudlovic, který kandiduje s číslem tři.
Po dvaceti letech už nemá „zálusk“ na pozici starosty ani Zdeněk Píštěk ze Salaše. „Ať nastoupí mladší generace. Třeba si i zvolí uvolněného starostu, aby měl situaci trošku jednodušší. Když mě lidé ze sedmého místa vykroužkují, zastupitelstvu se nebráním,“ podotkl.
Jen jedno volební období si zřejmě odkroutí v Sušicích Jiří Krsička. „Obec jsem převzal jen na přechodné období po opakovaných volbách, abych ji stabilizoval, což se povedlo,“ říká Krsička, který před třemi lety přijal kvůli pracovnímu vytížení pouze roli neuvolněného starosty. „I proto vlastně končím. Chci se věnovat práci, odbornosti, byznysu. Už nemám čas dělat starostu ani místostarostu, ale rád zvednu ruku pro dobro obce jako zastupitel,“ dodal Krsička, který je připravený předat štafetu Ladislavě Vlachynské, jedničce na kandidátce Starostů a nezávislých. Otázkou však zůstává, jestli porazí bývalého starostu Karla Tafta.
Starostování dá vale i Stanislav Křen ze Svárova. „Už nemám zájem, dvacet let je dlouhá doba,“ potvrdil Křen, který si tři volební období vyzkoušel i roli místostarosty. Kandiduje až jako sedmička.
Na seznamu ohrožených starostů jsou také Květoslav Tichavský (Uh. Hradiště), Jiří Černý (Buchlovice), Hana Marášková (Topolná) a Antonín Haloda (Zlechov), kteří nejsou lídry svých kandidátek.


Výměny starostů
Jistá změna
(kde starostové nekandidují)
Babice -MiloslavMaňásek
Bystřice pod Lop. - Viktor Machala
Jankovice - František Šimek
Komňa - Karel Navrátil
Pašovice - Jaromír Čáp
Velehrad - Stanislav Gregůrek
Veletiny - Josef Zemánek
Žítková - Josef Pernička

Možná změna
(kde starostové kandidují z nižšího místa)
Buchlovice - Jiří Černý (2)
Hluk - Jan Šimčík (4)
Kudlovice - Zdeněk Jabůrek (3)
Ostrožská N. Ves - Stanislav Tureček (5)
Salaš - Zdeněk Píštěk (7)
Sušice - Jiří Krsička (3)
Svárov - Stanislav Křen (7)
Šumice - Josef Bartoš (14)
Uh. Hradiště - Tichavský (2)
Topolná - Hana Marášková (3)
Zlechov - Antonín Haloda (3)

autor: JAROSLAV CHUDARA, PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace