Kašna je pro kolemjdoucí hrozbou, pylony čeká demolice

Kašna je pro kolemjdoucí hrozbou, pylony čeká demolice
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 25 / 06 / 2019

Kašna před sportovní halou v Uherském Hradišti je v havarijním stavu, její statika je vážně narušena a ohrožuje bezpečnost kolemjdoucích! Největší hrozbou jsou tři pylony, které symbolizují stupně vítězů. Jediným řešením je podle statického posudku jejich demolice.
Kašna vykazuje defekty, které jsou viditelné na první pohled. Pylony jsou popraskané a hrozí zřícením…
Radnice si proto objednala odborný stavebně technický posudek na celou kašnu, který obavy potvrdil. Odhalil vážné statické vady, které se ještě prohloubí. Havarijním stavem jsou nejvíce zasaženy pylony, které odstupují od vany kašny. „Konstrukce vlastní kašny a pravděpodobně i spodní části pylonů jsou podle posudku tak degradované a natolik se rozpadají, že jakákoliv sanace je vyloučená. Jediným řešením je demolice všech konstrukcí,“ informoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Město už proto podniklo veškeré kroky k zabezpečení prostoru kašny a povolalo demoliční četu, která ještě do konce června odstraní pylony.
Autorem kašny je architekt Zdeněk Michal, který je podepsaný i pod neofunkcionalistickým kinem Hvězda. Na náměstí Míru byla instalována v roce 1971, kdy se v rámci akce „Z“ upravovala prostranství před sportovní halou. V roce 2003 město fontánu částečně zrekonstruovalo, o pět let později demontovalo stávající obklady a osvětlení. „Jelikož počítáme s revitalizací celého prostoru, věřím, že do budoucna u haly najde místo nový vodní prvek,“ dodal Blaha.

TOPlist