Kašna je pryč, po návratu se i rozsvítí
Foto: ceh
Ze Zelného trhu v Uherském Hradišti zmizela secesní kašna z 19. století. Terčem zloděje se však nestala, do ateliéru si dílo blanenských sléváren odvezl akademický sochař Jindřich Martinák, který litinovému dílu s lucernou vrátí zašlou slávu. Na osiřelý sokl se vrátí do konce listopadu.
Jelikož se kašna opravovala naposledy před pětadvaceti lety, zub času udělal své. Je nefunkční a vyžaduje restaurátorský zásah. Na díle chybí některé drobné části, spoje jsou poškozené, nátěry degradované a v podstavci se objevily trhliny, vypočítal hlavní neduhy Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Kašnu však rovněž čeká úprava technologie - vodního systému a elektroinstalace k lucerně. Opět tak začne sloužit jako pítko a večer se rozsvítí, dodal Blaha.
I když litinová kašna nemá punc kulturní památky, je hodnotnou secesní architekturou. Byla vyrobena ve druhé polovině 19. století v blanenských slévárnách jako sériový výrobek. Život se s ní příliš nemazlil… Léta stávala na Palackého náměstí, kde sloužila jako zdroj pitné vody pro obyvatele. Když ji po vybudování autobusového nádraží při couvání rozbil na tři kusy jeden z řidičů, jako by se propadla do země. Kašna byla objeveno až po revoluci na skládce! V roce 1993 prošla rekonstrukcí a následně byla nainstalována uprostřed zrekonstruovaného Zelného trhu, připomněl Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice. Podoba kašny se však tenkrát změnila. Vázu, kterou žena drží nad hlavou, ozdobila lucerna.
Radnice za restaurování a zprovoznění kašny zaplatí zhruba 100 tisíc korun.