Kastrujte kočky, útulky už praskají ve švech!

Kastrujte kočky, útulky už praskají ve švech!
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 04 / 2018

A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion! Kdo by neznal jedno z přání, které zaznělo do kouzelného sluchátka v oblíbeném večerníčku Mach a Šebestová. V Uherském Hradišti mají do milionu ještě daleko, ale počty toulavých koček každopádně stoupají a útulky praskají ve švech.
Přemnožené a bezprizorní kočky jsou problémem snad všech měst a obcí. V Uherském Hradišti se toulají u paneláků a bytovek, kde hladové a ve špatném stavu hledají jakoukoliv potravu. Lidé je krmí, ale také odhánějí. „Kočka se ale na ulici ocitla právě kvůli lidem, nezodpovědnému majiteli, který ji nezajistil před ztrátou nebo nekontrolovatelným množením,“ prohlásil radní František Elfmark. Spolky na ochranu koček přitom problém nepovažují za zanedbatelný. Útulky hlásí stop stav. „Do odvolání nepřijímáme žádnou kočku, máme plné kapacity. Aktuálně se staráme o 138 kočiček,“ informuje na webu i Kočičí depozitum Flíček z Nedakonic.
Jediným řešením je kastrace koček i kocourů. Kočka totiž rodí až třikrát ročně, na svět tak přivede za rok v průměru 15 koťat, za celý život klidně až 200! Ochranáři doporučují kočky kastrovat od šesti měsíců, kdy už mohou být březí, kocoury kolem jednoho roku. „Kastrací se případnému enormnímu nárůstu počtu koček zabrání provždy. A je to levnější než hledat nové domovy nebo denně krmit několik koček, jejichž počet bez kastrace poroste,“ dodal Elfmark. „Majitelé se někdy bojí, že kastrované kočky a kocouři nechytají myši. Ale to není pravda, kočka je lovec a vždy jím bude,“ zdůraznil radní.
S bezprizorními kočkami má zkušenost i městská policie. „V porovnání se psy je sice počet odchycených koček nižší, ale po městě se jich pohybuje dost,“ potvrdil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťských strážníků. „Když najdete kočičku, kontaktujte obec, která je povinná se o zvíře z vlastních nákladů postarat jako o nalezenou věc. Už dál nemůžeme hradit z vlastních výplat a příspěvků dárců nezodpovědnost některých úředníků, kteří nerespektují zákony,“ radí Jarmila Zlámalíková, spolumajitelka kočičího depozitu Flíček.

TOPlist