Katalyzátory frčí, policie je ve střehu
Foto: iDobryDen.cz
Řidiči, pozor! Krádeže katalyzátorů z aut se šíří stejně rychle jako britská mutace koronaviru, policisté v Uherském Hradišti od začátku roku šetří už deset případů. Jestli na Slovácku řádí organizovaná skupina, není jisté, katalyzátory jsou kvůli drahým kovům každopádně lukrativním zbožím.
„Zloděj si naše auto vyhlédl v Uherském Hradišti. Policie už to vyšetřuje, případů údajně stále přibývá. Škodu odhaduju větší, než kolik utrží ve sběrných surovinách,“ posteskl si jeden z postižených. „Jelikož škoda nikdy nepřesáhla hranici deseti tisíc korun, všechny případy řešíme jako přestupek. Na jejich vyřešení pracují policisté z obvodních oddělení i kriminalisté,“ informovala Simona Kyšnerová, mluvčí uherskohradišťské policie.
Katalyzátor ukrývá platinu, paladium a rhodium, což jsou vzácné kovy stříbrné barvy, které je snadné zpeněžit ve sběrných surovinách. Snadno se ale prodává i jako náhradní díl. Zlodějům totiž nahrává do karet, že výkupci nekontrolují jeho původ. „Předpokládáme, že katalyzátory končí ve výkupnách barevných kovů v zahraničí,“ uvedla Kyšnerová.
Krádež katalyzátorů je podle redakcí DOBRÉHO DNE oslovených automechaniků otázkou minut. „Vyhlédnou si požadovaný typ auta, lehce ho zvednou a vleže za pomocí akumulátorové úhlové brusky vykrojí katalyzátor z výfukového systému. Vlastně udělají dva řezy a vypadne, je to snadné. Zpod auta se ale samozřejmě jiskří, čehož si může někdo všimnout,“ popsal pravděpodobný scénář krádeží jeden z automechaniků.
Jestliže vyšetřování prokáže, že katalyzátory uřezává jeden pachatel nebo organizovaná skupina, už nepůjde jen o přestupek, ale o trestný čin. Společné škoda krádeží totiž přesáhne deset tisíc korun. „Trestní sazba je pak odvislá právě od výše způsobené škody,“ poznamenala policejní mluvčí.