Kateřina Kubínová zemřela. Co bude se Školičkou?
Foto: archiv / Kateřina Kubínová měla třináct sourozenců, jejím otcem byla legenda slováckého folkloru, zpěvák, muzikant, lidový básník a tanečník František Šopík.
Komorní obřad v rodinném kruhu uzavřel život Kateřiny Kubínové. Významná rotariánka a zanícená propagátorka Moravských Kopanic, které zajistil věhlas a mezinárodní uznání projekt Školička, zemřela ve středu 22. května ve věku 87 let. Rodačka z Vyškovce prožila převážnou část života v Uherském Brodě, kde pracovala jako vedoucí sestra na tamní poliklinice.
Její originální projekt Školička vznikl v roce 2007, kdy přímo ve své chalupě ve Vyškovci otevřela třídu pro prvních deset studentů bezplatné výuky angličtiny, němčiny a informatiky. Každý týden se tak u nás začaly scházet matky na mateřské dovolené a děti, které kvůli špatným autobusovým spojům nemohly jezdit do kroužků ve městech. Docházeli i nezaměstnaní, kteří tak měli možnost prohlubovat své znalosti, nalézt novou motivaci a přitom nemuseli dojíždět do vzdálených míst, vzpomínala později Kateřina Kubínová v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.
Projekt Školička se následně proměnil v putovní akci, o pořádání dvouletých kurzů se až dosud pravidelně dělily kopaničářské obce. Ohlas měl také za oceánem. Školičku začala propagovat i skupina ekologů a geologů z Toronta, několik jich do Bílých Karpat osobně přijelo na inspekci. Avšak jestli projekt, který měl finanční podporu mikroregionu Bojkovsko, zlínského hejtmanství, brodského Rotary clubu a sponzorů, přežije, na to zatím jasná odpověď chybí.
Autorka získala v roce 2008 mezinárodní ocenění Rotary clubu za šíření porozumění a přátelských vztahů mezi národy světa. Kateřina Kubínová také opakovaně uspěla v soutěži Žena regionu. V roce 2017 byla i v nominaci osobností na státní vyznamenání. To byla legrace, když jsem v jedné fázi hlasování předběhla v počtu hlasů také premiéra Babiše, žertovala tehdy.