Kauza vraždy ve Slopném: Vyslyší Vrchní soud petenty a obnoví řízení?
Foto: archiv DDK / David Šimon (vpravo) i po jedenácti letech ve vězení bojuje za očištěné svého jména.
I když už ve vězení sedí více než 11 let, stále věří ve spravedlnost. David Šimon z Uherského Hradiště, který si odpykává výjimečný trest za vraždu senioru ve Slopném, však zatím společně s „parťákem“ Marošem Straňákem prohrává jednu bitvu za druhou. „Válka“ však ještě nekončí, její pokračování čeká odsouzené u Vrchního soudu v Olomouci.
Jejich žádost o obnovu řízení totiž zlínský krajský soud smetl do koše, podle soudce Pavla Dvorského se nevyskytly nové důkazy, dostatečné k otevření případu. „Soud dospěl k závěru, že ve skutkovém stavu nenastal takový obrat, aby podstatným způsobem změnil náhled na dřívější rozhodnutí,“ uvedl ve zdůvodnění rozhodnutí Dvorský.
Jelikož si Šimon se Straňákem hned v soudní síni podali stížnost, jejich žádost o obnovu řízení posoudí Vrchní soud v Olomouci. „Když neuspějeme, půjdeme i k Ústavnímu soudu,“ prohlásil Dalibor Šimon, otec odsouzeného.
Kauza vraždy ve Slopném vzbuzuje zájem široké veřejnosti, ostatně po dalším dílčím nezdaru v boji za obnovení řízení vznikla petice za spravedlivý proces. „Žádáme, aby byl případ vraždy ve Slopném znovu otevřen a nové důkazy nebyly bagatelizovány, ale naopak důkladně prozkoumány. Požadujeme transparentní vyšetřování s důrazem na objektivitu a spravedlnost,“ píše se v petici na portále petice.com, kterou aktuálně podepsalo 139 lidí.
Její autoři jsou přesvědčeni, že krajský soud při žádosti o obnovu řízení nebral v potaz nové, zásadní důkazy, které předložily reportérky Seznam Zpráv Adéla Jelínková a Christine Havranová. „Jejich poznatky přitom vyvracejí původní důkazy a ukazují na možné jiné pachatele vraždy. Případ, medializovaný v podcastu Slopné: Kdo je vrah?, otřásl veřejností a vzbudil debatu ohledně spravedlnosti v naší zemi. Postup justice považujeme za nespravedlivý,“ uvedla Kristýna Gárská, která petici založila.
Šimona se Straňákem poslal do vězení korunní svědek Milan Rakaš, kterému se měl Straňák ve vězení k vraždě přiznat. Reporterkám Seznam Zpráv však řekl, že si všechno vymyslel, ale před soudem zase trval na původní výpovědi. Jeho věrohodnost tak podle obhájců stojí na vodě… „Kromě nedůvěryhodného svědectví nestojí proti odsouzeným nic jiného než pachová identifikace, která ale byla provedená postupem, který je v přímém rozporu s vědeckým poznáním. Nové důkazy svědčí o tom, že se trestný čin stal jiným způsobem, a umožňují jiné rozhodnutí o vině, než které bylo učiněno,“ je přesvědčený Robert Cholenský, obhájce Davida Šimona, který od začátku vinu odmítá. „Nemám s vraždou nic společného. Nevím, jak dokázat, že jsem něco nespáchal,“ prohlásil opakovaně před soudem Šimon.
Sedmasedmdesátiletý senior zemřel v roce 2011, pachatelé jej přepadli a bili po celém celém těle, škrtili a kopali a kovovým předmětem mu zasadili asi tři desítky ran do hlavy. Utrpěl rozsáhlé zlomeniny lebky a otok mozku, zraněním na místě podlehl. Muži si odnesli asi 3 tisíce korun v hotovosti a šperky za 14 tisíc korun. Rodina zavražděného si nejdříve myslela, že upadl a zranil se sám. Násilnou smrt odhalila až pitva.