Kauza Zemník pokračuje. V Ostrohu chystají petici

Kauza Zemník pokračuje. V Ostrohu chystají petici
Foto: ilustr., web
Uherský Ostroh Zprávy 21 / 01 / 2015

Kauza Zemník, tedy případ z konce loňského roku, kdy v Uherském Ostrohu prosákla zpráva o nepovoleném zavážení místa po vytěžené půdě, má pokračování. Opozice, kterou ve městě reprezentují představitelé sdružení Naše město, chystá dvě veřejné akce. „Finišujeme s přípravou petice, kterou chceme oslovit všechny obyvatele, kterým není situace lhostejná. Výsledky pak i s návrhem jak lokalitu dál smysluplně využít předložíme na veřejném zasedání zastupitelstva. Jsme přesvědčeni, že místo se dá vytvarovat ke všeobecnému prospěchu,“ přibližuje lídr sdružení Vlastimil Vaněk.
O co v aféře jde? Město více než rok bez jediného razítka nechalo ukládat nejrůznější odpad včetně pneumatik nebo asfaltu do míst u Moravy, která tady zbyla po těžbě na protipovodňové zábrany. Hradišťský odbor životního prostředí nakonec ve správním řízení rozhodl o pokutě na spodní hranici. I když radnici hrozila pokuta v řádech milionů, nakonec zaplatila jen 20 tisíc korun. Nyní je na městu, aby zajistilo nápravu. Naštěstí rozbory dopadly příznivě a navezený odpad bude moci zůstat po převrstvení na místě. „Výsledky splňují podmínky pro využívání odpadů na povrchu terénu podle příslušné vyhlášky, v tomto případě o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu,“ potvrdila Eva Štípová, která měla případ na odboru životního prostředí na starosti.
Pikantní je, že nikdo dodnes nezná viníka problému. „Neviděl jsem nikde v žádném zápisu ani usnesení zmínku o navážení odpadu. Přitom jsem rok a půl na situaci upozorňoval. Opakovaně jsem se ptal, kdo je za situaci odpovědný. Dodnes se k tomu nikdo nepřihlásil. Já jako zastupitel s tímto postupem nesouhlasím,“ prohlásil Vlastimil Vaněk s tím, že městská rada by k odpovědnosti měla povolat nejspíš vedoucího odboru investic Pavla Kučeru. „Ať se tím začne zabývat městská rada třeba formou jeho odvolání,“ navrhuje Vaněk.
Bez zajímavosti není ani fakt, že v Ostrohu měla o zemník zájem obecně prospěšná společnost Šumárník. Místo chtěla proměnit v mokřad. „Tento záměr se ale nelíbil obyvatelům ulice Na Výhoně, kteří mají obavu z přemnožení komárů v oblasti. Proto Rada města Uherský Ostroh žádost o pronájem pozemku společnosti Šumárník zamítla,“ sdělila už dřív starostka Příleská. Avšak na prosincovém zasedání zastupitelstva přiznala, že stížnosti přijala jen od trojice obyvatel…
Sdružení Naše město se tak pokusí vrátit Šumárník nebo jinou společnost do hry za pomoci petice.
Poukazují přitom na možnost získat peníze z operačního programu Životní prostředí. „Zemník by tak mohl mít podobu přírodního jezera, mokřadu, biocentra s výsadbou stromů a keřů, prostředí pro hnízdění ptactva a drobnou zvěř. Jsem zvědavý na názor účastníků petice. Věřím, že obyvatele problém osloví,“ podotkl Vlastimil Vaněk.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist